Kültür-SanatSivas Haberleri

Sivas’ta 43 Yılda 2 Bin Pul Biriktirdi

Sivas’ta pul tutkunu olan Osman Yılmaz Akyol, 43 yılda 2 bin pul biriktirdi

Sivas’ın merkezinde yaşayan Osman Yılmaz Akyol, dedesinin defterinde bulduğu olimpiyat pullarını gördüğü an, pul koleksiyonuna başlama hevesiyle yola çıktı. 43 yıllık bir süreçte yaklaşık 2 bin pul biriktiren Akyol, koleksiyonunun içinde Osmanlı dönemine ait çok özel pulları da bulunduruyor.

Sivasta 43 Yilda 2 Bin Pul Biriktirdi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta 43 Yılda 2 Bin Pul Biriktirdi

Dedesiyle geçirdiği keyifli anılardan biri olan bu koleksiyon, hem tarihi pul koleksiyonu sevenlerin hem de Sivaslı vatandaşların takdirini topluyor. Akyol, koleksiyonunu sergilediği dükkânının duvarında ziyaretçilere sunuyor ve her gören kişi, onun bu tutkusunu takdirle karşılıyor.

Sivasta 43 Yilda 2 Bin Pul Biriktirdi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta 43 Yılda 2 Bin Pul Biriktirdi

Pulların Yerini Paralar Aldı

Pul koleksiyonunun yanı sıra Akyol, pul kullanımının tarihini de vurguluyor. Pulların posta mektuplarının üzerinde kullanıldığını ve vatandaşlara para karşılığında verildiğini belirtiyor. Günümüzde pulların yerini paralar aldı, ancak bu tarihi koleksiyon, geçmişin izlerini sürdürmeye devam ediyor.

Sivasta 43 Yilda 2 Bin Pul Biriktirdi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta 43 Yılda 2 Bin Pul Biriktirdi

Osman Yılmaz Akyol’un pul biriktirme serüveni dedesinin kitapları arasından çıkan pullarla başladı. 1956 yılına ait olimpiyat pullarının defterin arasından çıkması, ona ilham kaynağı oldu. Aynı zamanda Osmanlı dönemine ait pullar da babaannesinin evraklarından çıktı ve koleksiyonunu daha da renklendirdi.

İyi ki Yaptığınızı Söylüyoruz

Akyol’un koleksiyonu, yaklaşık 2 bin pul içeriyor ve her biri ayrı bir hikayenin izlerini taşıyor. Bu eşsiz koleksiyon, Sivas halkının ilgi odağı haline gelmiş durumda. Osman Yılmaz Akyol, koleksiyonunu başkalarıyla paylaşırken, insanların koleksiyonunu gördüklerinde “İyi ki yaptığınızı söylüyoruz” dediklerini ve bu geri bildirimlerin onu mutlu ettiğini söylüyor.

Sivasta 43 Yilda 2 Bin Pul Biriktirdi4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta 43 Yılda 2 Bin Pul Biriktirdi

Osman Yılmaz Akyol’un pul koleksiyonu, geçmişin izlerini günümüze taşıyan özel bir hazine olarak hayatını sürdürüyor. Bu hikaye, tarih ve tutkunun bir araya geldiği birinci sınıf bir koleksiyonu tanıtıyor ve herkesi bu tarihi mirası keşfetmeye davet ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu