Kültür-SanatSivas Haberleri

Sivas’ın Ünlü Yaprak Döneri

Dana ve düve etinden şaheser: Sivas’ın ünlü yaprak döneri

Türkiye’nin gastronomi haritasında önemli bir yere sahip olan Sivas, enfes lezzetleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Bu kez, şehrin zengin mutfağından çıkan bir damak şöleni olan Sivas Döneri, meralarda özgürce beslenen hayvanların lezzetini taşıyor.

Sivasin Unlu Yaprak Doneri2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Ünlü Yaprak Döneri

Hayvanın topak kısmı ve but kısmından elde ediliyor

Usta ellerden çıkan bu eşsiz döner, 2 günlük emeğin ürünü olarak sofralarda yerini alıyor. Sivaslılar, özellikle hayvanın topak kısmı, but kısmı ve diğer özel bölgelerinden elde edilen etle hazırlanan bu dönerin eşsiz lezzetine hayran kalıyor.

Sivasin Unlu Yaprak Doneri3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Ünlü Yaprak Döneri

Has et dönerdir

Döner ustası Hasan Sönmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sivas döneri; dana ve düve etinden ortaya gelen has et dönerdir. Sivas’ın doğal kaynaklarından beslenen hayvanlar, usta ellerde özenle hazırlanarak damaklarda unutulmaz bir iz bırakıyor. Özellikle yaz aylarında turistlerin ilgisiyle kiloları artan bu lezzet, kendine has yöntemlerle hazırlanıyor” dedi.

Sivasin Unlu Yaprak Doneri4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Ünlü Yaprak Döneri

Unutulmaz bir tat bırakıyor

Döner ustalığına 21 yılını vermiş olan Tamer Acar ise, “Döner ustalığı titizlik ve incelik gerektiren bir sanattır. Hayvanın özel bölgelerinden elde edilen etle yaprak döner, kıymasız bir lezzet şöleni sunuyor. Kısık ateşte pişirilen dönerimiz, müşterilerimizin damaklarında unutulmaz bir tat bırakıyor. Biz, bu özel lezzeti sunmaktan gurur duyuyoruz ve müşterilerimizin memnuniyeti bizim için en büyük ödüldür” şeklinde konuştu.

Sivasin Unlu Yaprak Doneri5 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Ünlü Yaprak Döneri

Sivas mutfağının en özel simgesi

Sivas Döneri, yaz kış demeden şehri ziyaret eden yerel halkın ve turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Özel kesim teknikleri ve özenle seçilen malzemelerle hazırlanan bu lezzet, Sivas mutfağının en özel simgelerinden biri olarak öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu