Sivas Haberleri

Sivas’ın Su Sorununa, Çözüm Adım Adım

Sivas’ın su sorununa çözüm adım adım: 4 Eylül Barajı’na su takviyesi projesi neredeyse tamamlandı

Sivas’ta yaşanan içme suyu sıkıntısına çözüm getirecek önemli bir proje, sona yaklaşıyor. Hafik ilçesinde bulunan Pusat Özen Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na su taşıyacak olan 50 kilometrelik isale hattı projesi, Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi iş birliğiyle yürütülüyor. İlk etabı geçen yıl tamamlanan projenin ikinci etap çalışmaları ise hızla devam ediyor.

Sivasin Su Sorununa Cozum Adim Adim jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Su Sorununa, Çözüm Adım Adım

Suyu tasarruflu kullanmalarını istiyoruz

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, projenin son aşamaya geldiğini belirterek, 50 kilometrelik zorlu alanda yapılan çalışmanın büyük bir fedakarlıkla tamamlandığını ifade etti. Projenin ekonomik ve stratejik önemine vurgu yapan Bilgin, şu açıklamalarda bulundu: “Proje bittiği zaman Sivas’ın orta vadede su sorunu çözülmüş olacak. İklim değişikliği nedeniyle tüm Türkiye gibi Sivas da su sıkıntısı yaşıyordu. Alternatif projeleri de devreye alarak, vatandaşlarımızdan sadece suyu tasarruflu kullanmalarını istiyoruz.”

Sivasin Su Sorununa Cozum Adim Adim1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Su Sorununa, Çözüm Adım Adım

700 metrelik çalışma kaldı

Projenin ilk etabının tamamlanmasının ardından, 3 Ocak 2023’te arıtma tesisine su verilmeye başlandığını belirten Bilgin, şu bilgileri paylaştı: “Sadece 700 metrelik çalışmamız kaldı. İnşallah bu ayın sonunda bu kısmı da tamamlayarak Pusat Özen Barajı’ndan tahsis edilen 10 milyon metreküplük suyu 4 Eylül Barajı’na getireceğiz.”

Sivasin Su Sorununa Cozum Adim Adim2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Su Sorununa, Çözüm Adım Adım

İçme suyu sıkıntılarının azalması bekleniyor

Sonuç olarak, Sivas’ın su sorununa kalıcı çözümler üretmek adına devam eden projenin, kent genelindeki içme suyu sıkıntılarını önemli ölçüde azaltması bekleniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Sivaslılar daha sağlıklı ve kesintisiz su temini konusunda rahat bir nefes alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu