Sivas Haberleri

Sivas’ın Son Kalesi Kapanıyor Mu?

Sivasin Son Kalesi Kapaniyor Mu 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ın Son Kalesi Kapanıyor Mu? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına elbise dikmek amacıyla 1941 yılında kurulan ve 66 yıldır faaliyetini sürdüren Sivas’ın göz bebeği 4 no’lu Askeri Dikimevi 2007 yılında kapatılarak, İstanbul’a taşınmıştı.

Cumhurbaşkanı’nın 3 Mart tarih ve 2186 sayılı kararı ile TÜDEMSAŞ ve diğer kurumların genel müdürlüklerinin kapatılarak işletmeler merkezi Ankara’da kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş’ye (TÜRASAŞ) bağlandı. 4 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2186 nolu kararla iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) olarak faaliyetlerine devam etmesine karar verildi. 81 yıl sonra Sivas TÜDEMSAŞ’ıda kaybetti.

Şimdi Sıra Sivas Demir Çelik Fabrikası’nda mı ?
Sivas Demir Çelik Fabrikası (SİDEMİR), uzun süredir tartışmaların odağında olan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Fabrika, 1987 yılında inşa edilmiş ve 1991 yılında üretime başlamıştı. Ancak 1998 yılında zarar ettiği iddiasıyla özelleştirilmişti. Son dönemlerde ise iflas talebi ile gündeme gelen fabrika için Sivas 3. Asliye Hukuk Mahkemesi önemli bir karar verdi.

Mahkeme, SİDEMİR‘in iflas talebini reddederek müflis hakkındaki iflas kararını kaldırdı. Tensip tutanağında yapılan açıklamada, “Sivas 3. Asliye Hukuk Mahkemesi (Asliye Ticaret Mahkemesi Sıfatıyla) 2022/340 esas, 2022/632 karar sayılı ilamı ile müflis hakkındaki iflas talebinin reddine karar verilmiş olup, bu itibarla müflis şirketin sicile kayıtlı araçları üzerine kayıtlı tapu kayıtları üzerindeki iflas şerhinin kaldırılmasına karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Ancak, bu kararın ardından Yeniden Refah Partisi Sivas İl Başkanlığı, şirkete kayyum atanmasını talep etti. Fabrikada 650 kişi çalışıyor ve zaman zaman üretim duraklamaları yaşanıyor. SİDEMİR’in, Sivas ekonomisine önemli katkı sağlayabileceği düşünülüyor ve bu sorunun çözümü için vekillerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da bir araya gelerek konuyu gündeme getirmesi isteniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu