Kültür-SanatSivas Haberleri

Sivas’ın Simgeleri Yeniden Canlandı

Sivas’ın simgeleri yeniden canlandı: Ressamların gözünden şehir

Sivas’ın kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getiren Atatürk ve Kongre Müzesi, Türkiye’ye müzeciliği tanıtan Osman Hamdi Bey’e özel bir odayla zenginleşti. Kent merkezinde bulunan müzede açılan Osman Hamdi Bey Odası, ressamların elinden çıkma özgün eserlerle Sivas’ın simgelerini modern bir perspektifle yorumluyor.

Sivasin Simgeleri Yeniden Canlandi1 1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Simgeleri Yeniden Canlandı

Eğer Osman Hamdi Bey, Sivaslı bir ressam olsaydı?

Serginin küratörlüğünü üstlenen ressam Caner Kemahlıoğlu, 29 sanatçının 38 eserinin sergilendiği bu özel koleksiyonunun Osman Hamdi Bey’in müzecilik ve sanat anlayışını yansıttığını ifade etti. “Eğer Osman Hamdi Bey, Sivaslı bir ressam olsaydı, Sivas’ın tarihi dokularını, motiflerini eserlerine nasıl yansıtırdı?” sorusundan yola çıkılarak hazırlanan eserler, sanatseverlerle buluştu.

Sivasin Simgeleri Yeniden Canlandi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Simgeleri Yeniden Canlandı

2 ay boyunca ziyaret edilebilecek

Sivas Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından desteklenen sergi, sanatseverlerin ilgisini çekiyor ve yaklaşık 2 ay boyunca ziyaret edilebilecek. Kemahlıoğlu, 2024 yılında koleksiyon sergisinin Türkiye’nin çeşitli galeri ve fuarlarında yer alacağını belirterek, sanatseverlere bu özel eserleri tanıtmak için çeşitli etkinliklere katılacaklarını söyledi.

Sivasin Simgeleri Yeniden Canlandi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Simgeleri Yeniden Canlandı

Sivaslı sanatseverler

Ressam adayı Muhammet Hızır Yüksel ise sergideki en önemli eserini tanıtarak, Osman Hamdi Bey’in 1907’de yaptığı eserin birebir kopyasını sergilediğini belirtti. Yüksel, eserin orijinaline bağlı kalarak, renk ve ebatlarını aynı tutarak Sivaslı sanatseverlerle buluşturmanın gururunu yaşadığını dile getirdi.

Sivasin Simgeleri Yeniden Canlandi4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın Simgeleri Yeniden Canlandı

Sivas’taki bu sanat etkinliği, müzecilik geleneğini sürdürmenin yanı sıra Osman Hamdi Bey’in mirasını yaşatma ve şehrin tarihini sanat aracılığıyla kutlama amacını taşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu