Kültür-SanatSivas Haberleri

Sivas’ın 8 Asırlık Mirasına Saygısızlık

Sivas’ın Tarihi Çifte Minareli Medresesine sprey boyalı saldırı: 8 asırlık mirasa saygısızlık

Sivas’ın gözde tarihi yapısı Çifte Minareli Medrese, 751 yıllık tarihine sprey boyayla yazılan ifadelerle saldırıya uğradı. İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında inşa edilen bu eşsiz eser, duvarlarına yazılan çirkin ifadelerle adeta bir yazı tahtasına dönüştü. Sivas Valiliği, olaya müdahale ederek yazıyı tespit ettiği 4 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Sivasin 8 Asirlik Mirasina Saygisizlik jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın 8 Asırlık Mirasına Saygısızlık

4 şüpheli gözaltına alındı

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Çifte Minareli Medrese’nin yan duvarlarına sprey boya kullanılarak yazıldığı belirlenen ifadelerin ardından 16 Aralık’ta olayın meydana geldiği tespit edildi. Sivas İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, suçlu oldukları belirlenen 4 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Şahıslar hakkında 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli soruşturma başlatıldı.

Sivasin 8 Asirlik Mirasina Saygisizlik2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın 8 Asırlık Mirasına Saygısızlık

Bu tarz insanlar cezalandırılmalı

Sivaslı vatandaşlar, bu saygısız saldırı karşısında duydukları üzüntüyü ve endişeyi dile getiriyor. Harun Yıldırım, olayı şu sözlerle değerlendirdi: “Daha önce ben bu tehlikeyi sezmiştim. Duvarlarda birçok yazılar var. Bu tarz insanlar cezalandırılmalı. Suça karşı sıcak soba kanunları vardır. Eliniz değdiğinde 7 yaşında 70 yaşında soba yakar değil mi? Ceza adildir, anındadır, caydırıcıdır. Suç olduğu zaman anında cezalandırmamız gerekiyor. Bana göre çok büyük bir suç bu. İnşallah bir daha tekrarlamaz bu tarz olaylar.”

Sivasin 8 Asirlik Mirasina Saygisizlik3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ın 8 Asırlık Mirasına Saygısızlık

Gençlere tarih bilinci kazandırmanın önemi

Diğer bir vatandaş, Ali Demir ise gençlere tarih bilinci kazandırmanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Şuanki gençlerimize biz tarihi öğretmiyoruz. Öğretmediğimiz için de, tarihi bilmedikleri için böyle edepsizce, ahlaksızca yazılar yazıyorlar. İnşallah ceza alırlar. Alsınlar ki örnek olsun, diğerleri yapmasın. Tarihimize, geçmişimize, atamıza, ecdadımıza zarar vermesinler. Onları yattıkları yerde incitmesinler diye düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu