Sivas HaberleriEkonomiSivas Seçim 2024

Sivas Yeni Uçak Seferlerini Bekliyor

Ulaş Karasu: Sivas yeni uçak seferlerini bekliyor

CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, her fırsatta dile getirdiği Nuri Demirağ Havalimanı’na yeni uçak seferleri konulması konusunda bir kez daha açıklamalar yaptı ve konuyu TBMM gündemine taşıdı. 

Karasu, Sivas’ın İzmir başta olmak üzere yurt içi uçuşlarda yeni uçak seferleri beklediğini söyledi.

CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Nuri Demirağ Havalimanı’na yeni seferler konulması konusunda açıklamalar yaptı ve konuyu TBMM gündemine taşıdı. Karasu, Sivas’ın İzmir başta olmak üzere yurt içi uçuşlarda yeni uçak seferlerini yıllardır beklediğini söyledi.

Sivas Yeni Ucak Seferlerini Bekliyor2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: Sivas yeni uçak seferlerini bekliyor

Karasu, her fırsatta dile getirdiği Nuri Demirağ Havalimanı’ndan var olan İstanbul dışında yeni seferler konulması konusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Geçen yıl hizmete açılan Rize-Artvin Havalimanı açılışının üzerinden henüz 1 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen, İzmir seferlerinin önümüzdeki hafta başlayacağının Bakan tarafından açıklandığını anımsatan Karasu, havayolu işletmelerince uçuş başvurusu olması halinde, başvuruların ilgili mevzuat çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alındığını hatırlattı.

Sivas yıllardır bekliyor

Sivas’ın doğası, kültürel zenginliği ve sahip olduğu tüm değerleriyle turizm sektörünün önemli bir Anadolu kenti olduğunu vurgulayan Karasu, şehrin yıl boyunca birbirinden değerli etkinliklere ev sahipliği yaptığını ve yurt içinden ve dışından çok sayıda misafiri ağırladığını anımsattı. Sivas’ın yüzölçümüyle ülkemizin ikinci büyük kentini oluşturduğunu hatırlatan Karasu, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na sadece İstanbul’a direkt uçuşları yapılmasının artık kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Kış aylarının yaklaştığını ve mevsimin Sivas’ta çok ağır geçtiğini, vatandaşların Ankara dışında karayoluna mahkum kalacağını hatırlatan Karasu, “Bütün bunlar Sivas’ta hepimize önemli mağduriyetler yaşatıyor. Daha önce de bu konuyu ısrarla gündeme getirdim, TBMM gündemine de taşıdım. Ama sorularıma yanıt dahi verilmedi. Sivas’taki sanayici, iş insanları, esnaflar, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaşımız yani toplumun tüm kesimleri bu talebimizi defalarca dile getirilmiş olmasına karşın, bu haklı talep bir türlü karşılanamadı. Bırakın talebin karşılanmasını, İzmir seferi vardı o da iptal edildi” 

Bir kez daha meclis gündemine taşındı

Karasu, Sivaslıların talebini bir kez daha TBMM gündemine getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi hazırlayan CHP Milletvekili, Bakan’dan şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

  • Toplumun hemen hemen her kesiminden yıllardır haklı talebin dile getirilmesine karşın, Sivas’a İstanbul dışında direkt uçuş taleplerinin yıllardır karşılanmaması ve vatandaşın mağdur edilmesinin sebebi nedir?
  • Türk Hava Yolları’nın veya serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren özel havayolu işletmelerinden herhangi birinin Sivas-İzmir, Sivas-Antalya direk uçuşu yapması hususunda bakanlığınıza yapılan bir başvuru bulunmakta mıdır? Bulunuyor ise başvuru doğrultusunda yapılan bir planlama var mıdır? Var ise içeriği nedir?
  • Nuri Demirağ Havalimanı’ndan İstanbul’a sefer sayılarının arttırılması, Sivas’ta yaşayan vatandaşlarımızın İzmir’e direkt uçuşu ve gerekse de İzmir’de yaşayan Sivaslı vatandaşlarımızın memleketlerine hava yolu ile ulaşımlarının sağlanması için direkt uçuşların konulması, farklı illerden Sivas’a yeni seferler konulması hususunda bakanlığınızın yaptığı çalışma var mıdır? Var ise içeriği nedir? Yok ise gerekçesi nedir?

Ulaş Karasu Kimdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu