Sivas Haberleri

Sivas’ta Kurulan İlk Kadın Derneği Anlatıldı

Sivasta Kurulan Ilk Kadin Dernegi Anlatildi jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Kurulan İlk Kadın Derneği Anlatıldı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Sivas’ta Kurulan İlk Kadın Derneği Anlatıldı

Geçtiğimiz günlerde kurulan Şehirli Kadınlar Derneği ilk etkinliğini gerçekleştirdi.
“Milli Mücadele Döneminde Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti” konulu söyleyişiyle konuşmacı olarak, Tarihçi Yazar Ahmet Necip Günaydın katıldı.

Dernek üyeleri ve STK temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda bir açış konuşması yapan Başkan Ayşegül COŞKUN;
“Derneğimizi yeni kurduk. İlk faaliyet olarak Hocamızı davet ederek söyleyişimizi gerçekleştiriyoruz. Derneğimizi Sivas’ın tarihini, kültürünü ve tabiat varlıklarını araştırmak, öğrenmek, genç nesillere aktarmak, şehir kültürünü yaşatmak, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimi için çağdaş yetenekli, girişimci ve nitelikli karınların ekonomik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile kurduk. Önümüzdeki günlerde faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Kültürel değerlerimizin yaşatılması ve geliştirilmesi, şehrimizin her bakımdan gelişmesi için katkıda bulunmaya çalışacağız” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Ahmet Necip Günaydın ise;
“Bu Dernek Vali Reşit Paşa’nın eşi Melek Reşit Hanım başkanlığında kurulmuştu. Memur eşleri ve Sivas’ın yerli kadınlarından oluşan sekizyüz üyesi bulunmaktaydı. Bu dernek göçmenlere yardım etmiş, cephede asker için yardım toplamış, giysi ve yiyecek hazırlamış ve göndermiştir. Ayrıca işgalci ülkelerin Devlet Başkanlarının eşlerine gönderdikleri telgraflarda, işgale uğramış yurdumuzdaki kadınların, çocukların, durumu anlatılmış, hürriyetlerinin iadesi istenmiş, vatan için gerekirse son ferdimize kadar mücadelenin süreceğini anlatmışlardır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu