Sivas HaberleriYaşam

Sivas Pastırması Tescillendi

Sivas pastırması tescillendi: Pastırma savaşına Sivas tesciliyle son verildi

Türkiye’nin farklı illeri arasında yıllardır devam eden “En İyi Pastırma Nerede Yapılır?” tartışmalarına Sivas coğrafi işaret tescili ile son noktayı koydu. Kayseri, Kastamonu ve Afyonkarahisar arasında pastırma üretiminin en iyi yapıldığına dair süren didişmeler artık son buldu.

Sivas Pastirmasi Tescillendi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Pastırması Tescillendi

2022 yılında Sivas Ticaret Borsası Başkanlığı yapan ve aynı zamanda pastırma üreticisi olan Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas pastırmasının coğrafi işaret tescilini aldıklarını duyurarak tarihi bir adım attı.

Sivas Pastirmasi Tescillendi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Pastırması Tescillendi

Hastaoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pastırma tartışması Kastamonu ve Kayseri arasında sürerken Afyonkarahisar da dahil oldu. Asıl pastırma ustaları Sivas’ın Kızılca köyündendir. Dolayısıyla pastırma emekçileri Sivaslıdır. 2022 yılında coğrafi işaret tescilimizi aldık. Herkes sahipleniyor ama tescili bizdedir. Ustalar Sivaslı olduğu için tescil de bizim hakkımızdı ve bunu aldık. Bizim hedefimiz bu tartışmalara girmeden ürünümüzü geniş kitlelere yayıp daha da ticarileştirmektir” dedi.

Sivas Pastirmasi Tescillendi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Pastırması Tescillendi

Sivas pastırması artık coğrafi işaret tescili ile kimliğini bulmuş durumda. Bu tescil, Sivas’ın pastırma geleneğini ve üretim yöntemini koruma altına alarak Türk mutfağına önemli bir katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu