Sivas HaberleriYaşam

Sivas Ormanlarında Sıra Dışı Misafir

Yavru vaşak köyü şaşırttı

Sivas’ın doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan ormanlarında son günlerde olağanüstü bir olay yaşandı. Küplüce köyünde yaşayan Birol Doğan, odun toplamak için gittiği ormanda, ilk başta bir kedi zannettiği sevimli bir yavru vaşakla karşılaştı. Bu sıra dışı misafir, Birol Doğan’ın peşini bırakmayarak köye kadar geldi.

Sivas Ormanlarinda Sira Disi Misafir 1 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Ormanlarında Sıra Dışı Misafir

Vaşağın annesinin tahminen öldüğü düşünülen durumda olan bu yavru, Doğan ailesinin ilgi ve sevgisiyle karşılandı. Annesiz ve savunmasız olan vaşak, Hacer Doğan tarafından 2 gün boyunca süt ve tavuk etiyle beslendi. Ancak, vaşağın koruma altına alınması gerektiği anlaşılınca Doğa Koruma ve Milli Parklar Sivas Şubesi ekipleri hemen harekete geçti.

Vaşak, şu an bir rehabilite merkezinde koruma altında bulunuyor ve bir süre burada gözlemlenecek. Daha sonra ise doğal yaşamına geri bırakılacak.

Sivas Ormanlarinda Sira Disi Misafir 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Ormanlarında Sıra Dışı Misafir

Birol Doğan, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: Ormandan gelirken peşime takıldı. Eve getirdim ve annemle burada baktık. Daha önce hiç vaşak görmemiş olan Hacer Doğan ise vaşağı ilk gördüğünde büyük bir şaşkınlık yaşadığını belirterek, “Sırtı aynı aslana benziyor. İlk gördüğümde çok şaşırdım. 2 gün boyunca süt ve tavukla besledim. Çok sevdim, öptüm onu. Ayrılacak olmaktan dolayı çok üzülüyorum” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu