Sivas Haberleri

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çiftçileri Uyardı

Sivas Il Tarim ve Orman Mudurlugu Ciftcileri Uyardi | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çiftçileri Uyardı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘Sarı Pas‘ hastalığına karşı çiftçilere uyarılarda bulunuldu. 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, hububat alanlarında yapılan kontrollerde mevsim geçişleri ve nemli hava dolayısıyla sarı pas hastalığı görülebileceğini belirterek çiftçilerin hastalığa karşı alması gereken önlemleri açıkladı.

“Tarlaya gereğinden fazla azotlu gübre verilmemelidir” 

Açıklamada, tarlaya gereğinden fazla azotlu gübrenin verilmemesi gerektiği vurgulanarak, ” İlimizde de çiftçiler tarafından kınacık olarak bilinen sarı pastır. Sarı pas hastalığı, ilkbaharla birlikte buğday, arpa, çavdar gibi hububatlarda görülür. Yaprakların üst yüzeylerinde dikiş izini andıran sarı renkli püstüllerle kendini belli eden bu hastalık, rüzgarın etkisiyle yayılıp çevredeki sağlıklı bitkileri de etkisi altına alır. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Bunun sonucunda hem verim kaybı, hem de zayıf daneler görülür ve kalite düşer. İlkbaharda yüzde 90 nem ve 15-20 derece sıcaklık hastalığın gelişimi için uygun ortamdır. Buğday pas hastalıkları ile mücadelede çiftçilerimiz öncelikle kültürel önlem olarak sık ekim yapmamalıdır. Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalı ve tarlaya gereğinden fazla azotlu gübre verilmemelidir. Pas hastalıklarına karşı dayanıklı buğday çeşitleri kullanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Sivas Il Tarim ve Orman Mudurlugu Ciftcileri Uyardi 1 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çiftçileri Uyardı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

“Sarı pas hastalığına karşı kimyasal mücadele de büyük önem taşımaktadır”

Sarı pas hastalığına karşı kimyasal mücadelenin büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, “ Kimyasal mücadele, ilk pas püsküllerinin görülmeye başlayıp, bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlaması şeklinde önerilmektedir. İlk ilaçlamadan sonra hastalığın seyrini dikkatle izlemek gerekir. Pas oluşumunun devam etmesi durumunda yapılacak ikinci bir ilaçlama genellikle sorunu çözmektedir. Ancak iklim şartları bazen ikinci ilaçlamaya rağmen hastalığın devam etmesine neden olmaktadır. Nem ve sıcaklığın sarı pas lehine olduğu ve hastalığın bir salgına dönüşme ihtimalinin görüldüğü durumlarda üçüncü bir ilaçlama da zorunlu hale gelebilir. Ancak hasat tarihine en geç 1 ay kala, bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır. Sarı pasa karşı ilaçlama; yaprakların ve sapın yüzeyi ilaçlı su ile kaplanacak şekilde yapılmalıdır. Çiftçilerimiz bu günlerde ürün kayıplarını engellemek için, zaman geçirmeden gerekli kontrolleri yaparak mücadeleye başlamaları gerekmektedir” denildi.

Sivas Il Tarim ve Orman Mudurlugu Ciftcileri Uyardi 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çiftçileri Uyardı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu