Sivas Haberleri

Sivas Davası, Zaman Aşımıyla Son Buldu

Sivas davası, zamanın aşımıyla son buldu

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması sonucu 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı dava zaman aşımından düşürüldü. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre zaman aşımı süresinin 30 yıl olduğunu belirtti. Bu nedenle, sanıkların lehine olan kanun uygulamasıyla davanın düştüğü kaydedildi.

Sivas Davasi Zaman Asimiyla Son Buldu 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Davanın düştüğü belirtildi

Davanın düştüğü belirtildi

Kararda, firari sanıklar Sonkur, Ceylan ve Karataş’ın atılı eylemlere ilişkin yeni Türk Ceza Kanunu’na göre uzamış zaman aşımı süresinin 45 yıl olduğu vurgulanarak, suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK’nin 104/2 maddesi uyarınca zaman aşımı süresinin 30 yıl olduğu ve sanıklar lehine kanun uygulamasıyla davanın düşürüldüğü belirtildi.

Duruşmalarda, katılanların vekilleri tarafından suçun “insanlığa karşı suç” olduğu ve bu nedenle zaman aşımının olmaması gerektiği belirtilmişti. Ancak, gerekçeli kararda suç tarihinde yürürlükte bulunan kanunlara dayanılarak yapılan değerlendirmeler sonucunda davanın düşürülmesine karar verildi.

Sivas Davasi Zaman Asimiyla Son Buldu 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
30 yıl sonra zaman aşımına uğradı

30 yıl sonra zaman aşımına uğradı

Sivas Katliamı Davası, 30 yıl sonra zaman aşımı nedeniyle düşmüş oldu. Haklarında kaçak kararı verilen sanıklar Sonkur, Ceylan ve Karataş’ın kamu davalarının ayrı ayrı düşmesine karar verilen mahkeme, olaya ilişkin geçmiş kararları da hatırlatarak, davanın tarihi sürecine ışık tuttu.

(NTV)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu