Sivas Haberleri

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden Deprem Raporu

“6 Şubat 2023 Kahramanmaraş (Pazarcık Mw=7.7 ve Elbistan Mw=7.6) Depremleri ve Artçılarını, Saha Gözlemlerini, Yapısal Hasarlarını ve İleriye Yönelik Önerileri İçeren Değerlendirme Raporu” yayınlandı.

Sivas Cumhuriyet Universitesinden Deprem Raporu2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden Deprem Raporu | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Değerlendirme raporu; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Giresun Üniversitesinden uzman öğretim elemanları tarafından hazırlandı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Arş. Gör. Fezayil Sunca rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, “Asrın Felaketi” olarak adlandırılan depremler sonrası Üniversitemiz akademisyenlerinin de gönüllü olarak katılmış olduğu saha çalışmaları esnasındaki gözlemlerin aktarıldığı rapor, deprem sonrasında meydana gelen zemin kayması, sıvılaşma, mühendislik hataları, binaların durumu gibi konuları ele almaktadır.

Rapor, bölgenin depremselliği, deprem yer hareketi kayıtlarının değerlendirilmesi, zeminde, betonarme binalarda, yığma binalarda, sanayi yapılarında, tünel ve köprülerde, tarihi eserlerde, cami ve minarelerde gözlemlenen hasarları ve depremlerin ekonomik etkilerini, ayrı başlıklar halinde açıklamaktadır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu