Sivas HaberleriSivas Seçim 2024

Seçimlerde Sivas’ın Kaderi Kime Bağlı?

2024 Yerel seçimlerinde Sivas’ın kaderi kime bağlı?

Sivas’ta 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere sayılı günler kala, siyasi partilerin stratejileri ve aday belirleme süreçleri merakla bekleniyor. Şehrin kaderini belirleyecek bu seçimde AK Parti (AKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP), Sivas Belediye Başkanlığı için güçlü adaylarını belirlemek için yoğun bir çaba içerisindeler.

Secimlerde Sivasin Kaderi Kime Bagli 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
AK Parti’de adaylık için yarış var!

AK Parti’de adaylık için yarış var!

AK Parti’de Belediye Başkan aday adayları arasında, mevcut Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in yanı sıra Turan Topgül, Abdurrahim Ceyhan gibi isimler de yer alıyor. Parti içindeki seçim süreci oldukça hareketli. Mevcut Başkan Bilgin, 2019’da 93.284 oy ile Belediye Başkanı seçilmişti. Hilmi Bilgin 2019 yerel seçimlerinde %49,3 ile dikkat çeken bir oy oranına sahip olmuştu.

Secimlerde Sivasin Kaderi Kime Bagli 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
MHP’de sessizlik hâkim, aday çıkacak mı?

MHP’de sessizlik hâkim, aday çıkacak mı?

Milliyet Hareket Partisi (MHP), ittifak stratejisi ve aday belirleme konusundaki durumu henüz netleştirmiş değil. Parti’den henüz kamuoyuyla paylaşılmış bir bilgi yok. Sivas MHP milletvekili Ahmet Özyürek’ten ise bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı. Milletvekili Özyürek’ten yerel seçimle ilgili bir açıklama yapması ve MHP’nin Sivas’ta aday adayı çıkarıp çıkartmayacağı durumunda bir bilgi vermesi bekleniyor.

Secimlerde Sivasin Kaderi Kime Bagli 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
CHP’de iki isim öne çıkıyor

CHP’de iki isim öne çıkıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Sivas Belediye Başkanlığı için şehrin kabul edebileceği bir aday belirleme çabasında. Aday adaylığını açıklayan ilk isim Kadir Eğri oldu. Şu anda ön planda olan diğer isimler ise Kadir Eğri ve Serar İnce. Kadir Eğri, Orman İşletme eski Şube Müdürü olarak sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerle başladı, adaylık sürecine resmi bir giriş yaptı.

CHP’de Sivas Belediye Başkanlığı için hareketlilik pek yok! Geride kalan 2023 genel seçimlerindeki sonuçlar ve 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerde alınan sonuç parti adına Sivas’tan beklentiyi aşağı çekiyor.

Secimlerde Sivasin Kaderi Kime Bagli 5 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
BBP’de Görgen’e güven tam

BBP’de Görgen’e güven tam

Büyük Birlik Partisi’nde Cengiz Görgen ve Adem Uzun, Sivas Belediye Başkanlığı için dikkat çeken isimlerden. Cengiz Görgen, BBP Sivas İl Teşkilatı tarafından en güçlü Belediye Başkanı adayı olarak görülüyor. Adem Uzun ise, Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyeliğinden istifa ederek Sivas’ın yerel yönetiminde etkin rol almayı hedefliyor.

Büyük Birlik Partisi’nde Aralık ayı ortalarına kadar aday belirleme sürecinin devam ettiği bilgisi de öğrenildi. Ancak şu an için Cengiz Görgen ve Adem Uzun iki aday olarak dikkat çekiyor. Parti teşkilatında Görgen’e güvenin tam olduğu da biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu