EğitimSivas Haberleri

SCÜ’de CAK Hazırlıklarını Sürdürüyor

SCÜ’de CAK afetlere karşı hazırlıklarını sürdürüyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında kurulan Cumhuriyet Arama Kurtarma Birimi (CAK) ile afetlere karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Birim, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız liderliğinde, öğrenci ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 130 kişilik bir ekip tarafından 1 Mart 2023’te faaliyete geçirildi.

Ekip ilk adımlarını attı

CAK Birimi Başkanı Öğr. Gör. Kemal Demetçiçek, yaptığı açıklamada, AFAD eğitimlerinin ardından birimlerini kurduklarını ve İçişleri Bakanlığı akreditasyonu için başvuruda bulunacaklarını belirtti. Demetçiçek, “Gönüllülük esasının önemine vurgu yaparak, CAK ekibinin gönüllü öğrencileri de içermeyi planladığını ifade etti.

SCUde CAK Hazirliklarini Surduruyor 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
SCÜ'de CAK Hazırlıklarını Sürdürüyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Profesyonel eğitim yolda

Ekip içindeki yapıyı açıklayan Demetçiçek, dalgıçlık, dağcılık, köpekli arama kurtarma, suda arama kurtarma ve arazide arama kurtarma gibi çeşitli branşlarda profesyonelleşeceklerini söyledi. Anadolu coğrafyasının deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Demetçiçek, risk yönetimi ve önleyici tedbirlerin önemine vurgu yaptı.

Toplum bilinçlendirme çağrısı

Öğr. Gör. Demetçiçek, toplumun afet bilinci konusunda bilinçlenmesinin önemine dikkat çekerek, üniversite öğrencilerine yönelik geniş kapsamlı afet bilinci eğitimi planlarını paylaştı. Bu kapsamda, yaklaşık 45 bin öğrenciye eğitim verip sertifikalandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Düzce depreminin yıl dönümünde anlamlı çağrı

Demetçiçek, konuşmasının sonunda 12 Kasım Düzce depreminin yıl dönümü dolayısıyla AFAD tarafından belirlenen “Afete Hazırlık Günü”nü hatırlatarak, afetlerde kaybedilen vatandaşlara rahmet, yakınlarına sabır diledi ve “Afetsiz, savaşsız güzel günler” temennisinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu