Kültür-SanatSivas Haberleri

Savaş Atı ‘Uzunyayla’ Sivas’ta Tanıtılıyor

Osmanlı’nın savaş atı ‘Uzunyayla’ Sivas’ta tanıtılıyor

Sivas’ın tarihi harasında yetiştirilen ve Osmanlı ordusunda savaş atı olarak kullanılan ‘Uzunyayla‘ ırkı, Savaş Atları Müzesi’nde gözler önüne seriliyor. Bu güçlü atların özellikleri, kas yapıları ve dayanıklılıkları müze ziyaretçilerine sunuluyor.

Savaş Atı 'Uzunyayla' Sivas'ta Tanıtılıyor
Savaş Atı ‘Uzunyayla’ Sivas’ta Tanıtılıyor

Savaş Atları Müzesi Sorumlusu Semih Vergi, ‘Uzunyayla‘ ırkının özelliklerini vurgulayarak, “Bacakları kalın kas yapısına sahip ve uzun mesafeleri rahatça gidebilecek şekilde tasarlanmış. Osmanlı ordusunda savaş atı olarak kullanıldığı gibi topçu birliklerinde de çeki atı olarak görev yapmıştır. Bu ırk, bölgenin ve dönemin ihtiyaçlarını karşılamak için öne çıkmıştır” dedi.

Sivas-Ankara kara yolu üzerinde yer alan ve Osmanlı saraylarına at yetiştiren tarihi hara, uzun yıllar atıl vaziyette kaldı. Ancak Sivas Valiliği’nin geliştirdiği proje ile bu tarihi hara, Hamidiye Kültür Parkı olarak yeniden hayata döndü. Park içinde bulunan Savaş Atları Müzesi, 1800 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor.

Savaş Atı 'Uzunyayla' Sivas'ta Tanıtılıyor
Savaş Atı ‘Uzunyayla’ Sivas’ta Tanıtılıyor

Semih Vergi, “Burası 19. yüzyılın sonlarında numune çiftliği olarak kurulmuş ve ‘Uzunyayla’ ırkı atların yetiştirildiği bir hara olarak önem kazanmıştır. Bu alan, 1980’lerde aktif olarak kullanıldıktan sonra atıl vaziyette kalmıştı. Ancak Valilik tarafından gerçekleştirilen çalışmayla 2 yıl önce savaş atları müzesine dönüştürüldü. Şu an Hamidiye Kültür Parkı’nın bir parçası olan bu alan, sadece müze değil, çeşitli etkinlikler için de kullanılıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu