Özgeçmiş

Sami Aydın Kimdir?

Sami Aydın kimdir?

Sivas’ın iş dünyasının ve siyaset sahnesinin önde gelen isimlerinden biri olarak tanınan Sami Aydın, uzun yıllardır kenti hem iş hem de kamu hizmeti alanında önemli görevlerde temsil etmektedir. İş yaşamına adım atan Aydın, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nden mezun olarak mimarlık alanında eğitim aldıktan sonra 1990 yılında iş dünyasına adım atmıştır.

Sami Aydın, iş hayatına serbest mimar olarak başlamış ve daha sonra inşaat, hazır beton, inşaat malzemeleri ve HDPE boru imalatı gibi sektörlerde faaliyet gösteren çeşitli şirketler kurarak ticari faaliyetlerini sürdürmüştür. Ayrıca, Sivas Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları üzerine de çeşitli projelere imza atmıştır.

Siyasi kariyerine 1995 yılında Refah Partisi’nden İl Belediye Meclis Üyesi olarak adım atan Sami Aydın, 1999-2001 yılları arasında Fazilet Partisi’nden İl Genel Meclis Üyeliği görevinde bulunmuştur. 2001 yılında AK Parti’nin kurucu il başkanı olarak atanmış ve 2004 yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir. Belediye Başkanlığı görevi sırasında, Genel Merkez tarafından Siyaset Akademisi programlarında deneyimlerini paylaşmak üzere 30 ilde dersler verme görevi de kendisine verilmiştir.

Ayrıca uluslararası liderlik programları kapsamında ABD’de Federal Eyalet ve Yerel Yönetim Sistemleri üzerine çalışmalara katılan Sami Aydın, kendi alanında uluslararası düzeyde de deneyim kazanmış bir isimdir.

2009 yılında ara verdiği Belediye Başkanlığı görevine 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde aldığı rekor oyla (106.887 oy, %58,2) geri döndü. 2019 yılında görevinden ayrıldı. Aydın, evli ve üç erkek çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu