Sivas HaberleriEkonomi

Sahte İlanlar Engellenecek

Sahte ilanlar engellenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması engellenecek. Kurala aykırı her ilan için 10 bin ile 100 bin lira arasında ceza uygulanacak. Kararı olumlu bulduklarını ifade eden Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, “Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle tüketici mağduriyetine yol açan sahte ilanlar engellenecek, spekülatif fiyat artışları önlenecek ve ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilecek” dedi.

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması engellenecek.

Sahte Ilanlar Engellenecek | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sahte İlanlar Engellenecek | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek. İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak. Bu kurala aykırı her ilan için 10 bin ile 100 bin lira arasında ceza uygulanacak.

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kararı olumlu bir adım olarak gördüklerini ifade eden Çayır, “Son zamanlarda ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar vatandaşlarımızı olduğu kadar bizleri de mağdur ediyordu. Bu durum sektörümüze balta vuruyordu. Bu konuda artan şikayetler üzerine harekete geçildi.  İnşallah yeni uygulamayla söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamalar sona erecek, mağduriyetler ortadan kalkacak.  Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle tüketici mağduriyetine yol açan sahte ilanlar engellenecek, spekülatif fiyat artışları önlenecek ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ve ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilecek” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu