Sosyal Yardımlar

Öğrencilere İki Ayda Bir Eğitim Yardımı

Öğrencilere iki ayda bir şartlı eğitim yardımı yapılıyor

Türkiye Kızılay Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yürütülen Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ana uygulayıcı olarak hayata geçiriliyor. Bu sosyal yardım programı, özellikle sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki yabancılara yönelik olarak şekillendirilmiştir. Program, kayıp nesil oluşumunu engellemeyi hedefleyerek okul devamlılığını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Kimler faydalanabilir?

Programdan faydalanma önceliği, 18 yaş üstü aile bireylerine verilmektedir. Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, ihtiyaç sahibi, okulun açık olduğu dönemlerde 1 ayda 4 günden fazla devamsızlık yapmayan, örgün eğitimde okuyan geçici koruma altındaki ve diğer tüm yabancı çocuklar bu yardımdan yararlanabilirler.

Yardım miktarları

Öğrencilere sağlanacak yardım miktarları, kimlik belgesi (9 ile başlayan) üzerinden belirlenmektedir.

Ana sınıfı ile 8. sınıflar arası öğrenciler için:

  • Kız öğrencilere aylık 100 TL
  • Erkek öğrencilere aylık 90 TL

9. ile 12. sınıflar arası öğrenciler için:

  • Kız öğrencilere aylık 150 TL
  • Erkek öğrencilere aylık 130 TL

Ödemeler, 2 ayda bir düzenlenmektedir.

YŞEY programı, yabancı öğrencilere eğitimlerine devam etmeleri için bir destek sunarken, aynı zamanda toplumsal dayanışmanın bir örneği olarak dikkat çekiyor. Bu yardım programı, geleceği inşa eden gençlere umut ve fırsat kapılarını aralayarak, onların aydınlık yarınlarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu