EğitimSivas Haberleri

Milli Beslenme Politikası Çıkışı!

Milli beslenme politikası çıkışı!

Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları Kurucusu Onur Feridun BOZYİĞİT, çocuklarımızın sağlıklı ve bilinçli beslenmesini sağlamak için ülkemizin acilen milli bir beslenme politikası geliştirmek zorunda olduğunu belirtti.

BOZYİĞİT, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Çağımızda akıl, bilim ve bunların ürettiği üst düzey teknolojinin varlığı hüküm sürmektedir. Gelişmiş dünya ülkeleri arasında var olabilmek ve söz sahibi olmak için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın fiziksel ve mental gelişimleri en üst seviyeye çıkaracak şekilde politikalar düzenlemeliyiz ve bunu BİZ yapmalıyız, BİZ geliştirmeliyiz.

Galip olmanın artık savaş meydanlarında zaferler kazanarak sağlanmadığı aşikar. Gelişmiş ülkeler, ülkemizinde içinde bulunduğu gelişmekte olan, az gelişmiş ve geri kalmış olarak etiketledikleri ülkeler üzerinde baktığınızda çok masum ve insancıl gözüken ama aslında tamamen onların çıkarlarına hizmet eden üst düzey politikalar yürütmektedir.

Bu politikaların hedef kitleleri de büyük ölçüde çocuklar ve gençler olmakta.

Milli Beslenme Politikasi Cikisi 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Milli Beslenme Politikası Çıkışı!

Yıllardır ülkemiz üzerinde dış güçler tarafından geliştirilen beslenme politikaları da hem ülkemizdeki üretimi bitirmekte hem de geleceğimizin teminatı dediğimiz çocuklarımızın hem fiziksel hem de mental sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Çocuklarımızın fiziksel ve mental gelişimini etkileyen pek çok etken var. Bu faktörlerin en önemlileri genetik, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları. Türk milleti olarak genetik mirasımızın güçlülüğüne inanıyorum. Çevresel faktörlere müdahale şansımızda sınırlı. Fakat çocuklarımıza doğru beslenme alışkanlıkları kazandırarak onların hem daha sağlıklı hemde daha zeki ve başarılı olmalarını sağlayabiliriz.

Bilimsel Araştırmalar neler söylüyor; bu konuda yapılan birçok çalışma var. Örneğin İngiltere Bristol Üniversitesi yaklaşık 4 bin çocuğun yiyeceklerinin planlandığı bir araştırma yapmış. Farklı yaş aralıklarında bulunan çocuklar 8,5 yaşına kadar ağırlıklı olarak 3 farklı yeme programıyla beslenmişler. Birinci grup,yağ şeker, hazır yiyecekler ve işlenmiş besinlerle beslenmişler. İkinci grup,patates, makarna vb. karbonhidrat içerikli yiyeceklerle beslenmişler. Üçüncü grup, sebze, meyve, balık ve kaliteli protein kaynaklarından beslenmişler. Araştırmaya katılan bu çocuklar 8,5 yaşılarına geldiklerinde IQ testine alınmışlar. Değişken faktörlerin etkiside hesaba katılarak yapışan IQ testlerinin sonuçları çok çarpıcı. Üçüncü grupta olan yani sebze, meyve, balık ve kaliteli protein menüleriyle beslenen çocukların IQ sonuçlarının çok yüksek olduğu ve diğer gruptaki çocuklarla anlamlı bir farklılık bulunduğu saptanmış. İş böyleyken
bizimde çocuklarımız için bir şeyler yapmamız gerek.

Milli Beslenme Politikasi Cikisi 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Milli Beslenme Politikası Çıkışı!

Almanya, Japonya, Güney Kore ve daha birçok ülkede uygulanan gıda politikalarını incelediğimizde bu bilimsel araştırmaların bize ne demek istediğinizi daha net anlayabiliriz. Şeker, ekmek ve işlenmiş gıdalar çocuklarımızın beyin hücrelerini öldürüyor, zeka gelişimini engelliyor.

Sevgili anne, babalar özelde bizim, genelde de devletimizin çocuklarımızın beyin ve zeka gelişimi ve akademik başarılarının daha iyi hale gelmesi için yapacağımız çok şey var. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve onlar bizim gösterdiğimiz yollardan geçerek büyüyecekler. Biz onların geleceği için en güzel yolları var etmek durumundayız.

Farkındalıklarımızın artması dileğiyle…
Onur Feridun BOZYİĞİT

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu