Sivas HaberleriYaşam

Mavi Vatan, Sivas’ta Anlatıldı

Doç. Dr. Cihat Yaycı, Mavi Vatan’ı Sivas’ta anlattı

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi, Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya ev sahipliği yaptı. Nizam Derneği öncülüğünde Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Sivas’ta “Mavi Vatan: Ateş Üçgeninde Türkiye” adlı konferans söyleşisi gerçekleştirdi. Programa Nizam Derneği Başkanı Kasım Kılıç, Dernek protokolü, Sivas İHH Başkanı Efe Zileli ve çok sayıda Sivaslı hemşeri katıldı.

Mavi Vatan Sivasta Anlatildi 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’a hitap etmekten gururluyum

Sivas’a hitap etmekten gururluyum

Doç Dr. Cihat Yaycı yapmış olduğu konuşmasında, “Sivas’ta bulunmaktan, Türk’ün yurdu, Türk Devletlerinin başkenti, Anadolu’nun kalbi, nesillerin bulunduğu Sivas’a hitap etmekten büyük bir gurur, onur duyuyorum.

Ben kendimi şöyle tarif ediyorum. Ben Türk oğlu Türk bir Müslümanım. Ben Türk’üm, Türklüğümle gurur duyuyorum. Ben Müslümanım. Dinimle gurur duyuyorum. Benim ismim Cihat Yaycı! Ben, her siyasi partiye eşit uzaklıktayım. Paranın olduğu hiçbir şeye girmem hiçbir yerde durmam. Kollanmam, hiçbir siyasi makam vs. kabul etmem.

Mavi Vatan Sivasta Anlatildi 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Doç. Dr. Cihat Yaycı, Mavi Vatan’ı Sivas’ta anlattı

Sivas Kongresi ile Anadolu’yu tekar aldık

1919-1922 arası İstanbul bize ait değildi. Onun için biz Türk tarihinin, milli mücadelenin kalbindeyiz. Bunları durduran yerdeyiz. Milli mücadele ile biz bunları deniz döktük. Ordusuz kaldılar. İstanbul’u ele geçirdiler.

İstanbul bitmişti, işgal edilmişti. 1919-22 arasında İstanbul yoktu, Türk’ten çıkmıştı. Sivas Kongresinde alınan kararla milli mücadele ruhuyla, Kuvâ-yi Milliye ruhuyla o bırakılan alanlar biz İstanbul’u da tekrar aldık bütün Anadolu’yu da tekrar aldık. Bugün ki ülkemizi kurduk.

Bizim yapmamız gereken

Ben kitabın ortasından konuşurum. Benim kafam böyledir. Suriye’de Türkiye’nin askeri varlığı, hele bu Filistin olayından sonra hayatidir. Bırakın asker çıkmayı, oraya bizim asker takviyesi yapmamız lazım. Denizden komşu olmakla karadan komşu olmak arasında bir fark yoktur. Ordudaki hükümetin varlığı devam ettireceksin.

Mavi Vatan Sivasta Anlatildi 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Mısır, İsrail ve ABD’ye bilgi verdi

Mısır, İsrail ve ABD’ye bilgi verdi

Gelelim Filistin konusuna, ben bir mümin olarak inanıyorum ki bu ateşte sönecektir. Allah bu ateşi de söndürecektir. Ben tarafsız olarak konuşuyorum, ben belgeler ile konuşuyorum. 7 Ekim 2023’te Hamas İsrail’e saldırdı. Hamas’ın İsrail’e saldırısından 3 gün önce Mısır istihbaratı hem İsrail’in hem de Amerika Birleşik Devleleri’ni bilgilendiriyor. Hamas, İsrail’e saldıracak diye. Bu söylenen Mısır!

Ben yaşananlara duygusal bakmam

Hamas; İsrail’e saldırdı kimin ekmeğine yağ sürdü, kim kazançlı çıktı? İsrail. Ben asker olarak duygusal bakmam, kim kazançlı çıktı ona bakarım. İsrail şu anda bakın kimse onları durduramıyor. Bunu durduracak bir Allah var. Ben tarafsız bakıyorum. Millet çocukları öldürüyorsunuz diye biraz tepki gösterdi ya, adam ne diyor? İsrail Cumhurbaşkanı aynı şöyle Hitlerin kitabı Gazze’de terör üstü olarak kullanılan bir çocuk odasında bulundu. Ne demek istiyor biliyor musunuz, bunlar Hitlerin kitaplarını okuyordu biz bunları şimdiden bunları öldürüyoruz ki dünyanın başına bela olmasınlar. Hitlerin kitabını okusa ne olur, okumasa ne olur? Kim inanır buna? Aynısını FETÖ döneminde de yapmışlardı, insanı küçük düşürecek hale sokmuşlardı o dönem.

Mavi Vatan Sivasta Anlatildi 5 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Suriye’ye asker takviye edelim

Suriye’ye asker takviye edelim

Kardeşim bırakın bunları! Mesela daha büyük, mesela vadedilmiş topraklar meselesi. Adam zaten açıkladı, orta doğuda sınırlar yeniden çizilecek dedi. Daha neyi konuşuyoruz biz, önce kendimize emniyet alalım. Önce Suriye’deki askeri takviye edelim. Önce askeri Suriye’ye takviye edelim. Kardeşim sende çok abartıyorsun diyorlar bana, vadedilmiş topraklar ne diyorlar. Bu ülkede İsrail yanlıları var bu memlekette. İsrail’de bunun için bakanlık var. Vadadeilmiş Topraklar Bakanlığı var, Bakan var!” dedi.

Mavi Vatan Sivasta Anlatildi 6 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta, Mavi Vatan!

Sivas’ta, Mavi Vatan!

Yaycı son olarak, “Bugün burada, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ta Türk milletinin bir ferdi olarak, milli değerlerimize ve tarihimize olan bağlılığımızı bir kez daha vurgulama fırsatı bulduk. Unutmayalım ki, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, ülkemizin geleceği her zaman aydınlık olacaktır. Burada bulunduğunuz için her birinize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu