Ülke GündemiYaşam

Kuzey Işıkları Depremin Habercisi Mi?

Uzmanlardan açıklama: Kuzey ışıkları deprem habercisi değil

Türkiye’nin birçok yerinde son günlerde görülen “Kuzey Işıkları” ya da bilimsel adıyla “Aurora Borealis,” depremlerin habercisi olarak yanıltıcı bir söylentiye neden oldu. Ancak uzmanlara göre, gökyüzündeki bu muhteşem gösterinin depremleri tetikleme yeteneği yok.

Kuzey Isiklari Depremin Habercisi Mi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kuzey Işıkları Depremin Habercisi Mi?

Güneşin yüzeyindeki patlamalardan kaynaklanıyor

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Kuzey Işıkları’nın güneşin yüzeyindeki patlamalardan kaynaklandığını açıkladı. Yılmaz, güneş patlamalarının dünya manyetik alanıyla etkileşime girerek bu görsel şöleni yarattığını belirtti.

Gelecekte daha sık görülme olasılığı var

Yılmaz ayrıca, güneşin aktiflik dönemlerinin düzenli bir şekilde her 11 yılda bir arttığını vurgulayarak, bu nedenle Kuzey Işıkları’nın gelecekte daha sık görülme olasılığının artabileceğine dikkat çekti. Ancak bu göz alıcı doğa olayının depremleri tetiklemediğini belirtti.

Güneş patlamalarının güneş fırtınalarına yol açtığını ve bu fırtınaların dünya manyetik alanı tarafından yönlendirildiğini belirten Yılmaz, bu olayların doğal bir süreç olduğunu ifade etti.

Kuzey Isiklari Depremin Habercisi Mi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kuzey Işıkları Depremin Habercisi Mi?

Ciddi miktarda radyasyon içeriyor

Kuzey Işıkları’nın Türkiye’de görülebilmesi için karanlık, ışık kirliliğinin az olduğu bölgelere gitmek gerektiğini söyleyen Yılmaz, bu gösterinin zararlı bir etkisi olmadığını ancak ciddi miktarda radyasyon içerdiğini ve uydu iletişimine, haberleşmeye ve radyo sinyallerine etki edebileceğini belirtti.

Depremlerin habercisi değil

Sonuç olarak, Türkiye’de gözlenen Kuzey Işıkları’nın doğal bir olgu olduğunu ve depremlerin habercisi olmadığını belirten uzmanlar, vatandaşları bu etkileyici gösteriyi sadece doğa olayı olarak görmelerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu