Sivas HaberleriYaşam

Köpek Saldırısından Nasıl Kurtulursunuz?

Köpek saldırısından nasıl kurtulursunuz? Uzmanın ipuçları

Son günlerde artan başıboş köpek olaylarına dair önemli uyarılar geldi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, köpek saldırılarının önüne geçmek için alınabilecek önlemleri açıkladı.

Kopek Saldirisindan Nasil Kurtulursunuz1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Köpek Saldırısından Nasıl Kurtulursunuz?

Doç. Dr. Koçkaya, havaların soğumasıyla birlikte başıboş köpeklerin saldırganlaştığına dikkat çekti. Bu saldırıların genellikle köpeklerin yaşam alanlarını koruma içgüdüsünden kaynaklandığını belirten Koçkaya, özellikle kış aylarında köpekler arasındaki yiyecek rekabetinin arttığını ifade etti.

Belediyelerin ortak program düzenlemesi

Bu durumların önüne geçmek için, hem bakanlığın hem de belediyelerin ortak programlar düzenlemesi, barınakların sayısının artırılması, köpeklerin hızlı bir şekilde kısırlaştırılması ve aşılanması gerektiğini vurgulayan Koçkaya, “Köpeklerin yaşam alanlarıyla insanların yaşam alanları iç içe geçmiş durumda. Bu nedenle köpekler, kendi yaşam alanlarını koruma içgüdüsüyle hareket ederler” dedi.

Kopek Saldirisindan Nasil Kurtulursunuz2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Köpek Saldırısından Nasıl Kurtulursunuz?

Köpeklerle göz temasından kaçınılmalı

Çocukların köpek saldırılarından daha fazla etkilendiğini belirten Koçkaya, geçtiğimiz yıllarda düzenledikleri ‘Korkma Köpeği Anla’ programı kapsamında ilkokul çağındaki çocuklara eğitim verdiklerini söyledi. Programın temel mesajı, köpek saldırılarından korunmanın, kritik organları korumak ve köpeklerle göz temasından kaçınmak olduğunu belirtti.

Barınak vurgusu

Köpek saldırısına maruz kalındığında uzmanlardan yardım alınması gerektiğini vurgulayan Koçkaya, belediyelerin başıboş köpekleri toplayarak uygun barınaklarda bakımını sağlamalarının önemine dikkat çekti. Köpeklerin gruplar halinde hareket ettiğini ve bu gruplarda lider hayvanın belirlenmesi gerektiğini ifade eden Koçkaya, kısırlaştırılmış köpeklerde saldırı oranının azaldığını ancak her köpeğin farklı doğaya sahip olduğunu belirtti.

Ortak iş birliğinin yapılması

Uzman, çocuklara sokak hayvanlarına kötü davranılmaması gerektiğini öğretmenin önemine de vurgu yaptı. Konuyla ilgili olarak hem bakanlıkların hem belediyelerin hem de üniversitelerin işbirliği yaparak çözüm bulmaları gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu