SağlıkSivas Haberleri

Kışın Vazgeçilmezi Turşular Tezgahlarda

Sağlıklı atıştırmalık: Kışın vazgeçilmezi turşular tezgahlarda

Soğuk kış ayları geldi ve tezgâhlarda renkli bir şölen başladı: Turşular! İçerisinde bulundurduğu antioksidan özellikleri ile sağlığa birçok fayda sunan turşular, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanıyor. Salataların yerini alan bu lezzetli atıştırmalıklar, bağışıklığı güçlendirmesi, metabolizmayı hızlandırması, kan şekerini dengelemesi ve soğuk algınlığına iyi gelmesiyle biliniyor.

Kisin Vazgecilmezi Tursular Tezgahlarda1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kışın Vazgeçilmezi Turşular Tezgahlarda

Turşunun antioksidan özelliği var

Turşu satıcısı Abdullah Yıldız, kışın gelmesiyle birlikte turşuya olan ilginin arttığını belirterek, “Turşunun antioksidan özelliğinden dolayı çok faydaları var. Gençlerimizin bilakis turşuya daha çok ilgi göstermesini istiyorum. Acılı, acısız, sulu ya da şalgam sulu her çeşit turşu mevcut. Yani ben çok faydalı bir yiyecek olduğunu düşünüyorum. Bir kere havanın soğuk olmasından dolayı, içeriğinin hafif acılı olmasından dolayı kızdırıyor” dedi.

Kisin Vazgecilmezi Tursular Tezgahlarda2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kışın Vazgeçilmezi Turşular Tezgahlarda

Kadınların tercihi bamya ve karnabahar turşusu

Yıldız, kadınların özellikle bamya ve karnabahar turşusunu tercih ettiğini söyleyerek, “Turşu ayrıca iştah açıyor. Kışın yağlı yemeklerin daha çok olduğu dönemde kuru fasulye, baklagiller gibi yemeklerin yanında turşu tercih ediliyor. En ilginç olanları arasında karnabahar turşusu ve bamya turşusu öne çıkıyor. Bamya turşusunun içerisindeki jöle kıvamlı madde, eklem ağrılarına ve sıvı kayıplarına iyi geldiği düşünülüyor. Kozalak turşusu ve sarımsak turşusu da oldukça popüler. Şu anda en çok rağbet görenler arasında zeytinyağlı hakiki peynirli biber turşusu bulunuyor. Ayrıca Ankara turşusu ve kornişon turşusuna da büyük ilgi var” diye konuştu.

Kisin Vazgecilmezi Tursular Tezgahlarda3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kışın Vazgeçilmezi Turşular Tezgahlarda

Kışın soğuk esintilerine karşı vatandaşların sıcak tutan tercihi turşu, sağlıklı yaşam isteyenlerin favorisi olmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu