Sosyal Yardımlar

Kasım Ayında Dev Sosyal Yardım Müjdesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı: Kasım ayında dev sosyal yardım müjdesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik Kasım ayı sosyal yardım ödemelerinde önemli bir artışı duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin başvurabileceği bu yardımlar kapsamında, Aile Bakanlığı, 18 yaşından büyük olan kişilere 1900 TL aile destek yardımı yapacak.

Kasım Ayında Dev Sosyal Yardım Müjdesi
Kasım Ayında Dev Sosyal Yardım Müjdesi

Başvuru şartları nelerdir?

Cumhurbaşkanı kararıyla bir yıl daha uzatılan aile yardımı için başvurular e-devlet üzerinden kabul ediliyor. Başvuru yapmak için 18 yaşından büyük bir hane bireyinin e-devlet üzerinden başvuruda bulunması gerekiyor. Ayrıca, hane içindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması da başvuru şartları arasında yer alıyor.

2023 aile yardımı ne kadar?

Aile Destek paketi kapsamında yapılan yardımlar iki grupta toplanıyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere 850 ila 1250 TL arasında ödeme yapılırken, aynı zamanda çocuk sahibi ailelere yönelik Çocuk Destek bileşeni 350 ile 650 TL arasında değişiyor.

Yeni dönemde eklenen destek

Yeni dönemde eklenen bir destekle, ailelere aylık 225 TL’ye kadar verilen elektrik tüketimi desteği de Aile Destek paketi kapsamına alındı. Başvurusu onaylanan vatandaşlara PTT aracılığıyla veya Ziraat Bankası IBAN numarası üzerinden her ay düzenli ödeme yapılıyor.

E-devlet üzerinden başvurular devam ediyor

Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyenler, e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan başvuru formunu doldurarak destekten yararlanabilirler. Başvuruların onaylanmasının ardından ödemeler, PTT aracılığıyla veya Ziraat Bankası IBAN numarası üzerinden düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu