Kültür-SanatSivas Haberleri

Karınca Kadınlar, Lezzet Hazinelerini Dünyaya Açıyor

Karınca kadınlar, Sivas’ın lezzet hazinelerini dünyaya açıyor

Sivaslı kadınlar, Karınca Kadılar Girişimi çatısı altında bir araya gelerek, yöresel lezzetleri imece usulüyle üreten bir kooperatif kurdular. Nurten Yanalak’ın liderliğindeki 10 kadın girişimi, şeker pancarı pekmezi, kuşburnu marmelatı, bal kabağı reçeli, erişte gibi özgün ürünleri Sivas ve çevre illere sunuyor.

Karinca Kadinlar Lezzet Hazinelerini Dunyaya Aciyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Karınca Kadınlar, Lezzet Hazinelerini Dünyaya Açıyor

10 kadının girişimleri ile kuruldu

Kooperatifin başkanı Nurten Yanalak, girişimin 10 kadın tarafından kurulduğunu belirterek, “Karınca Kadınlar Kooperatifi, farklı fikirlerdeki kadınları bir araya getirerek oluşturduğumuz bir kooperatiftir. Yoğun olarak şeker pancarı pekmezi üretiyoruz ve ilimizde şeker pancarı üretimi olmasına rağmen bir fabrika bulunmamaktadır. Biz kadınlar olarak bu eksikliği gidermek adına çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Karinca Kadinlar Lezzet Hazinelerini Dunyaya Aciyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Karınca Kadınlar, Lezzet Hazinelerini Dünyaya Açıyor

Türkiye’ye değil, dünyaya duyurmaya çalışıyoruz

Sivas’ın damak tadına uygun üretim yaptıklarını vurgulayan Yanalak, “Erişte, turşu, köfte, hingel ve sarma gibi ürünlerimizin yanı sıra, kabak reçelinde organik Ulaş kabaklarını kullanıyoruz. Bu ürünlerle Sivas’ın kadın dayanışmasını güçlendirmek istiyoruz. Özellikle kabak ve pancar pekmezi, muazzam lezzetleriyle öne çıkıyor. Bu lezzetleri sadece Türkiye’ye değil, dünyaya duyurmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Karinca Kadinlar Lezzet Hazinelerini Dunyaya Aciyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Karınca Kadınlar, Lezzet Hazinelerini Dünyaya Açıyor

Örnek bir girişim

Karınca Kadınlar Kooperatifi, sadece bir üretim birliği değil, aynı zamanda kadınların güç birliğiyle başarıya ulaştığı bir örnek girişim olma yolunda ilerliyor. Sivas ve çevre illerde sevilen bu yöresel lezzetler, Karınca Kadınlar’ın emeği ve lezzet anlayışıyla her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu