Sivas HaberleriYaşam

Kangallar, Soğukta Özlerine Dönüyor

Kangallar, soğukta özlerine dönüyor: Uzman eğitmenden kış bakımı tüyoları

Türkiye’nin Anadolu’nun aslanları olarak bilinen Kangal köpekleri, soğuk havanın kendilerine özgü bir artı değer kattığını gösteriyor. Uzman Kangal köpeği eğitmeni ve yetiştiricisi Hüseyin Yıldız, kış aylarında Kangal köpeklerinin bakımı ve beslenmesi konusunda önemli ipuçları verdi.

Kangallar Sogukta Ozlerine Donuyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kangallar, Soğukta Özlerine Dönüyor

Koyun dışkıları ve ot karışımı kalorifer görevi görüyor

Yıldız, soğuk hava şartlarında özellikle yavru ve yaşlı Kangal köpeklerinin altına kuru ot ve koyun dışkısı serilmesinin önemine vurgu yaptı. Bu uygulamanın, Kangalların altlarını sıcak tutarak kış aylarında daha rahat bir yaşam sürmelerini sağladığını belirtti. Ayrıca, koyun dışkıları ve ot karışımının, köpeklerin altlarını ısıtarak bir tür kalorifer görevi gördüğünü ifade etti.

Kangallar Sogukta Ozlerine Donuyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kangallar, Soğukta Özlerine Dönüyor

“Soğuk Kangala inanılmaz derecede artı değer katıyor”

Hüseyin Yıldız, Kangal köpeklerinin soğuk hava şartlarında yaşamalarının onlara sağlık açısından artı değer kattığını dile getirdi. Anadolu’nun aslanları olarak adlandırılan Kangalların, soğuk havada mobilize olduğunu ve bu durumun psikolojik olarak inanılmaz dönüşlere sebep olduğunu belirtti. Ayrıca, soğuk havanın Kangalların dokularını artırdığını, tüylerinin sıklaştığını ve bu sayede beden sağlıklarını kazandıklarını ifade etti.

Kangallar Sogukta Ozlerine Donuyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kangallar, Soğukta Özlerine Dönüyor

“Soğuk onun için bir tatildir”

Kangalların soğuk havayı bir tatil olarak değerlendirdiğini söyleyen Yıldız, Anadolu’nun soğuk şartlarına uyumlu olduklarını ve Eskimo köpekleri gibi rahatlıkla bu şartlarda yaşayabildiklerini vurguladı. Kangalların sıcakkanlılıklarından dolayı soğuğun etkilemediğini belirten Yıldız, sahiplerine de bu dönemde Kangallarını rahat bırakmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu