Ülke Gündemi

İMEF Tarafından Düzenlenen Panelde Afet Anında Habercilik Ve Risk Yönetimi Ele Alındı

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF), İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle “Afet Anında Habercilik ve Risk Yönetimi” panelini düzenledi.

IMEF | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İMEF Tarafından Düzenlenen Panelde Afet Anında Habercilik Ve Risk Yönetimi Ele Alındı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

İMEF Tarafından Düzenlenen Panelde Afet Anında Habercilik Ve Risk Yönetimi Ele Alındı

Panel, afet anında habercilik, arama-kurtarma ve ilk yardım, dezenformasyonla mücadele gibi konuları ele aldı. Panelde, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerin uzmanlıklarıyla bir araya gelerek tartışmalara katıldılar.

Panelde, Birlik Haber Ajansı (BHA) Genel Müdürü Muhammet Kaçar, gazetecilerin afet bölgelerindeki insanların sesi olma sorumluluğunu taşıdıklarını ve bilimsel çözümler üreten haberlerin önemine değindi. İMEF ve Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ise panelin açılış konuşmasında, medyanın afetlerdeki rolüne vurgu yaptı. Doğru bilgiye ve zamanında ulaşmanın önemine değinen Dr. Basa, medyanın halkın doğru bilgilendirilmesi, yardım faaliyetlerinin desteklenmesi ve dezenformasyonla mücadele gibi konularda büyük bir rol oynadığını belirtti.

Birçok Alanda Sunumlar Gerçekleştirildi

imef afet | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İMEF Tarafından Düzenlenen Panelde Afet Anında Habercilik Ve Risk Yönetimi Ele Alındı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Panelde ayrıca Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, deprem konusunda Türkiye’nin “umursamazlık” gösterdiğini ifade etti ve deprem riskine karşı tedbir almanın önemine vurgu yaptı. Diğer katılımcılar da afet anında habercilik, dezenformasyonla mücadele, arama-kurtarma ve ilk yardım konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

Panel dört oturum halinde gerçekleşti. İlk oturumda “Afet Anında Habercilik” başlığı altında afet haberciliği, dezenformasyonla mücadele ve gazetecilik etiği gibi konular ele alındı. İkinci oturumda “Dezenformasyona Karşı Doğru Bilgi Aktarımı” konusu işlendi. Üçüncü oturum ise “Arama Kurtarma ve İlk Yardım” başlığı altında gerçekleştirildi. Son oturum ise “Afetzedeler İle Uygun İletişim Dili Kullanımı ve Kamu İle STK’larla Koordinasyon” konusunu ele aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu