DOLAR 20,8903 0.4%
EURO 22,5214 -0.04%
ALTIN 1.327,460,40
BITCOIN 560822-0,17%
Sivas
19°

HAFİF YAĞMUR

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya Üç Aylar Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladı

ABONE OL
23 Ocak 2023 18:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, Üç Aylar münasebetiyle bir mesaj yayınladı. İl Müftülüğünün sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda ;

Allah’ın ve O’nun Resulünün önemini vurguladığı, kulluğun en fazla ön plana çıkarılması gereken vakitlerden olan ve kadim kültürümüz ve dini literatürümüzde üç aylar dediğimiz, birbiri peşi sıra gelen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının manevi iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 23 Ocak 2023 Pazartesi günü ayların sultanı Ramazan’ın müjdecisi olan Recep ayının ilk gününü, 26 Ocak Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise Regaib gecesini idrak edeceğiz.

Rabbimizle olan ilişkimizi kuvvetlendireceğimiz, O’na yaklaşacağımız, hatta yaklaşırken adım atmaktan, yürümekten, koşmaktan korkmayacağımız bir zaman dilimi içerisine giriyoruz. Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı; hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır.

Üç aylar; dini duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsimdir. Tevbe ve istiğfarda bulunmak, nefis muhasebesi yapmak, ruhu günahlardan arındırarak yenilenmek ve salih kullardan olmak için gayret etme fırsatının daha yoğun olduğu bir dönemdir. Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınmak, hata ve günahlarımızdan arınmak, gönüllerimizi ferahlatmak, kendimizle baş başa kalarak günlük hayatın yoğunluğu içerisinde ihmal ettiğimiz kulluğumuzu gözden geçirmek, öze dönmek, manevi diriliş ve ahlaki yükseliş fırsatları olarak görüp nefis muhasebesi yapmak üzere bizlere bahşedilen müstesna zaman dilimleridir.

Üç aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkândır. Hayatımızda otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller, dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

Peygamber Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) buyurmuştur. Üç aylara girdiği zaman da; اَلّهُمَّ باَرِكْ لَناَ فِي رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلَّغْنآَرَمَضاَنَ “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” diyerek dua etmiştir.

Bununla birlikte, içinde barındırmış olduğu Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleriyle nurlanmış olan bu mübarek arınma mevsimini namaz, oruç, sadaka ve zekâtlarla süslemeli, bol bol dua ve istiğfar ederek, Kur’an-ı Kerim, meal ve tefsirini okuyarak sevgili Peygamberimizin hayatını daha çok öğrenme, anlama ve hayatımıza yansıtma gayreti içinde olmalıyız.

Değerli Kardeşlerim;

Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesidir. “Regaib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regaib” denilmiştir. İşte böyle bir geceyi 26 Ocak Perşembe akşamı idrak edecek olmanın sevinci ve huzurunu yaşamaktayız.

Regaib kandili vesilesiyle bu gecede bol bol istiğfar etmeye, kaza ve nafile namazları kılmaya, Kur’an-ı Kerim okumaya ve dinlemeye, Peygamber Efendimize salât ve selam getirmeye, kendimiz, ailemiz, milletimizin birlik ve beraberliği ve tüm din kardeşlerimiz için dua etmeye, yetimleri ve kimsesiz çocukları gözetmeye, fakir ve yoksulların gönlünü diğer zamanlardan daha fazla hoş etmeye gayret sarf etmeliyiz. Anne-baba ve büyüklerimizi unutmamalı, hayatta ise hayır dualarını almalı, vefat etmiş iseler hayır, hasenât ve dualarla onları yâd etmeli, Kur’an okuyarak ve dinleyerek geceyi hakkıyla ihya etmeye çalışmalıyız.

Kandil gecesi münasebetiyle yatsı namazından önce ilimiz merkez Paşa Camimizde tüm halkımıza yönelik müftülüğümüzce mevlit programı düzenlenecektir.

Müminler olarak her yıl gelişini heyecanla beklediğimiz nadide zamanlar olan mübarek üç ayların milletimize ve tüm insanlığa sağlık, afiyet ve hayırlar getirmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Cenâb-ı Hak, Recep ve Şaban ayını mübarek kılsın ve bizi Ramazan’a kavuştursun.

Bu duygu ve düşüncelerle Sultan Şehir Sivaslı kardeşlerimizin ve tüm İslam âleminin üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içerisinde daha nice kandillere ulaştırmasını, hayatımızın her ânını hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin güçlenmesine vesile olmasını ve salgın hastalığın def ü ref olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerine yer verildi.

Telegram kanalımıza katılın; Sivas'tan Anlık Haberdar Olun.
Gündem Sivas'ı Twitter'da takip edin,
Instagram sayfamızı ulaşmak için tıklayınız.
YouTube sayfamızı takip etmek için tıklayınız.
Facebook sayfamızı takip etmek içintıklayınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Gündem Sivas, okularına güncel Sivas Haberleri sunan bir haber ajansıdır. Sivas Haberlerine ulaşabilmek için takipte kalın.

Gizlilik politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.