Sağlık

Her Dört Gençten Biri Etkileniyor

Gençlerde dikkat dağınıklığı: Her dört gençten biri etkileniyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Yılmaz, gençlerde giderek artan dikkat dağınıklığına dikkat çekiyor. Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, her yüz genç erişkinden dördü çocukluk döneminden itibaren başlayan ve erişkin yaşlara kadar devam eden bu rahatsızlıkla karşı karşıya.

18 ile 25 yaş arasındaki gençleri etkiliyor

Modern dönemin getirdiği değişim ve dönüşüme vurgu yapan Yılmaz, 18 ile 25 yaş arasındaki gençleri en çok etkileyen bu yeni kültürün, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık belirtileriyle ilişkilendirilebileceğini belirtiyor. Ayrıca, ölçülü kullanılmayan teknolojinin, gençlerin aile içi ilişkilerine zarar verdiğine ve sosyal becerilerini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Teknoloji bağımlılığının da gençler üzerinde ciddi sonuçlara yol açtığını ifade eden Yılmaz, ölçülü ve amaçlı bir şekilde kullanıldığında teknolojinin olumlu etkilerinin olduğunu belirtiyor. Ancak, aşırı ekran süresinin dikkat dağınıklığına ve unutkanlığa neden olabileceğini söylüyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Yılmaz, gençlerdeki dikkat dağınıklığının temel sebeplerinden birinin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olduğunu vurguluyor. Bu rahatsızlıkla mücadele için mutlaka uzman yardımı alınması gerektiğini söyleyen Yılmaz, dikkat eksikliği ve unutkanlık sorunlarının genellikle fark edilmediğini, ancak fiziksel ve ruhsal sağlık faktörlerinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Sonuç olarak, Yılmaz, günlük hayatta alınacak basit önlemlerin, düzenli beslenme, egzersiz ve sosyal etkileşim gibi aktivitelerin, gençlerin dikkatini artırabileceğini ve ruhsal sağlıklarını koruyabileceğini ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu