Yaşam

Güneş tutulması büyük depremi tetikler mi? Saatler kala uzman isimden açıklama! | GÜNDEM SİVAS

gunes tutulmasi buyuk depremi tetikler mi saatler kala uzman isimden aciklama 1666451788 9346 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Parçalı Güneş tutulması, 25 Ekim’de gerçekleşecek. Tutulma, Türkiye saati ile 12.40 ile 15.05 arasında yaşanacak; Güneş’in yaklaşık yüzde 50’si, Ay tarafından örtülecek. Güneş tutulması ile ilgili en çok merak edilen konular arasında yer alan depremi tetikleyip tetiklemeyeceği. A Haber canlı yayınına katılan deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy merak edilen detayları anlattı.

RXPS0 1666451175 7712 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Prof Ersoy şu ifadeleri kullandı;

Sonu açık olan çok belirgin olmayan konular. Halk arasında daha fazla konuşuluyor ve dedikodusu daha fazla yapılıyor. Güneş tutulması da onlardan biri oluyor. Her gün ayın çekim kuvvetine bağlı olarak dünya üzerinde denizlerde kabarma oluyor ve karada toprak kabarması oluyor. Yani bunlar ger gün oluyor.

DEPREMLERE NEDEN OLDUĞU KONUSUNDA BİR GÖRÜŞ VAR

Fakat güneş, ay ve dünyanın aynı çizgiye gelmesiyle birlikte ortada ay ve meydana güneç tutulması meydana geliyor. 25 Ekim’de de böyle bir olayı ülkemizde de yaşayacağız. Belli bölgelerde bu daha fazla yaşanacak. Bu çekim kuvvetinin dünya üzerindeki fay hatlarını tetikleyerek depremlere neden olduğu konusunda bir görüş var.

12 DEPREMİN 9’UNDA…

Bu görüş doğru mudur? Bununla ilgili çok araştırmalar var. Özellikle Japonların bu konuda araştırmaları fazla. Kendi noktalarında meydana gelen 12 tane depremin 9’unda böyle bir ilgiyi kurmuşlar. Hatırlanacağı gibi 1999 depreminin 1 hafta öncesinde de böyle bir durum vardı. Fakat ondan sonra 2006’da tam tutulmayla Tokat üzerinden geçen bir güneş tutulması olayı vardı.

dJId4 1666451204 6594 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Biz o zaman büyük bir depreme neden olmayacağı görüşümüzü belirttik. O zaman Niksar’a gittik ve halkla beraber olduk. O sırada büyük bir panik vardı. İnsanlar çadırlarda yatıyordu. Buna hatta yerbilimi uzmanı olmayan bir profesör neden olmuştu. Nitekim böyle büyük bir deprem ülkemizde meydana gelmedi. Yani direk olarak bir ilgi yok. Şöyle ki kullanılabilir bir ilgi yok.

TEK TÜK PARALELLİKLER VAR AMA…

Erken uyarı sistemi için kullanabileceğimiz bir bilgi var. Bir çekim kuvveti var ama özellikle küçük depremlerde bu ilgi hiç kurulamıyor. Büyük depremlerde tek tük paralellikler var ama bunu formülüze edebileceğimiz şekilde güneş tutulmasının tektonik kuvvetleri yenip depreme neden olduğu konusundaki bir görüşü bilim insanları buna inanmıyor.

Yonc3 1666451233 2426 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Bu bakımdan bilim insanlarının çoğu şöyle diyor; ‘Güneş tutulmasının keyfine varın, depremi düşünmeyin’ Çünkü böyle bir beklenti içerisinde olmak çok doğru değil. Zaten kullanılabilir bir bilgi olsaydı biz de tüm
dünya bilim insanları ile birlikte ‘şuralarda deprem olacak’ deyip insanları rahatlatmayı çok isterdik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu