EğitimSivas Haberleri

Google ile Türkiye’den Dijital Telif Anlaşması Yolda

Google ile Türkiye’den dijital telif anlaşması yolda: İçerik üreticilerine yeni kapı açılıyor

Kanada’nın ardından Türkiye de dijital telif konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sefer Darıcı, Google ile yapılacak anlaşmanın içerik üreticilerine yeni bir ufuk açacağını vurguluyor.

Türkiye için büyük önem taşıyor

Kasım ayında Kanada’nın Google’dan yılda 74 milyon dolar telif ödemesi alacağını açıklamasının ardından Türkiye’de de dijital telif konusu gündemde. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sefer Darıcı, dijital telifin Türkiye için büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Google ile Turkiyeden Dijital Telif Anlasmasi Yolda1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Google ile Türkiye’den Dijital Telif Anlaşması Yolda

İçerik üreticilerinin emeğine saygısızlık anlamına geliyor

“Dijitalin hayatımıza girmesiyle birlikte içerik üreticileri için yeni bir dönem başladı. Avrupa ülkeleri, Kanada’nın ardından farklı düzenlemeler yaparak dijital telif konusunu ele alıyorlar. Türkiye açısından da bu konu büyük bir önem arz ediyor. Özellikle dijital ortamlarda haberlerin kopyalanması, içerik üreticilerinin emeğine saygısızlık anlamına geliyor” diyor Darıcı.

Dijital bir filigran ile belirlenecek

Yapılacak anlaşma, içerik üreticilerine önemli katkılar sağlayacak. Darıcı, “Google ile yapılacak anlaşma, medya kuruluşlarını destekleyecek. Arama motoru üzerinden ulaşılan içeriklerin kim tarafından üretildiği dijital bir filigran ile belirlenecek. Bu sayede telif hakları korunacak ve dezenformasyon önlenecek. Türkiye’de de bu konuda bir anlaşma yapılması, içerik üreticilerinin emeklerine saygı gösterilmesi açısından önemli bir adım olacaktır” şeklinde konuşuyor.

Umut vadeden bir gelişme olarak değerlendiriliyor

Dijital telif anlaşması, kopyala-yapıştır haberciliğin sona ermesine de katkı sağlayacak. Türkiye’nin dijital dünyada daha adil bir ortam oluşturmak amacıyla Google ile yapacağı bu anlaşma, içerik üreticileri için umut vadeden bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu