Sivas HaberleriYaşam

Gazi Köyü Kara Kışa Hazır

Sivas’ın Gazi Köyü, imece ruhuyla kara kışa hazır

Sivas’a 39 kilometre uzaklıkta bulunan Gazi Köyü, kışa hazırlıklarını tamamladı. Kadınlar ve erkeklerin işbirliğiyle gerçekleşen bu hazırlıklar, yiyecek ve yakacak ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Gazi Köyü sakinleri, kadınlar tarafından yapılan turşu, erişte, kuşburnu marmelatı, reçel, yufka ve ekmek gibi kışlık yiyecekleri depolarken, erkekler ise odun keserek ısınma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gazi Koyu Kara Kisa Hazir 1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Gazi Köyü Kara Kışa Hazır

“En az 100’er tane yapıyoruz.”

Emine Kel, kışın tüketilmek üzere hazırladıkları yufkaları şu sözlerle anlattı: “Kışlık yufka yapıyoruz. Yufka, sacda pişirdiğimiz bir ekmek. Fırın ekmeği de yapıyoruz, bunu da yapıyoruz. Hobi olarak yaptık bugün. Börek olarak da kullanıyoruz. Yağlıyoruz, sigara böreği olarak da kullanıyoruz. 3 kişi çalışıyoruz, en az 100’er tane yapıyoruz.”

Gazi Koyu Kara Kisa Hazir 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Gazi Köyü Kara Kışa Hazır

“Her şey kış için”

Kadınlar evde yiyecek hazırlarken, erkekler ise dışarıda odun kesimi gibi kışa hazırlık faaliyetleri içerisinde yer alıyor. Ahmet Yiğit, köyde yaşamın zorluklarına dikkat çekerek, “Kadınlar kuşburnu, hamur gibi köyün yiyeceklerinden hazırlık yapıyorlar, biz de odun kesiyoruz. Zahmetli, muhakkak oluyor yani köyde yaşamak öyle kolay değil. Her şey kış için. İmece usulü kadınlı, erkekli birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazi Koyu Kara Kisa Hazir 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Gazi Köyü Kara Kışa Hazır

Gazi Köyü sakinleri, kışa girerken dayanışma ve birlik ruhuyla hazırlıklarını tamamlamanın mutluluğunu yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu