Sivas Haberleri

Gazetecilik Okudu Çiftçilik Yapmaya Başladı

Sivas’ta Gazetecilik okudu, mezun olunca çiftçilik yapmaya başladı

Sivas’ın merkeze bağlı Yaramış köyünde yaşayan Ahmet Almalı, Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olduktan sonra köyüne dönerek çiftçilik yapmaya başladı.

Gazetecilik Okudu Ciftcilik Yapmaya Basladi 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Mezun olduktan sonra baba toprağını işlemeye başladı

Mezun olduktan sonra baba toprağını işlemeye başladı

Gazetecilik alanında fakülte okuyup dört yıl eğitim gören 26 yaşındaki Ahmet Almalı, okuldan mezun olduktan sonra alanında çalışmak yerine köyüne dönüp baba toprağını işlemeye karar verdi. Okul hayatından sonra bir o kadar da iş aramak istemediğini belirten genç çiftçi, köyünde ki arazileri ekerek tarımsal faaliyetlerine başladı. “Baba toprağını işlemek, aile geleneğimize uygun bir adım olduğu kadar benim için de büyük bir gurur kaynağı” diyen Almalı, köyündeki verimliliği artırarak hem ailesine hem de köy halkına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Gazetecilik Okudu Ciftcilik Yapmaya Basladi 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
4 yıl okudu, 4 yıl iş aramak istemedi

4 yıl okudu, 4 yıl iş aramak istemedi

Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra okuduğu bölümü yerine ata yadigarı toprakları işleme kararı aldığını ifade eden genç çiftçi Ahmet Almalı, “Sivas’ın merkeze bağlı Yaramış köyünde doğdum büyüdüm. Eğitim hayatım nedeniyle Sivas’a geldim. Liseyi ve üniversiteyi Sivas’ta tamamladım. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Dört yıl okuduktan sonra bir dört yılda iş aramak istemedim. Bunun yerine ata toprağıma döndüm. Şimdi çiftçilikle uğraşıyorum. Genellikle buğday, arpa ve yulaf ekiyorum. Çiftçiliği çok seviyorum. Okudum diye memur olmalıyım diye bir düşüncede değilim. Üretici de olabiliriz, çiftçi de olabiliriz. Üretmemiz gerekiyor. Üretmeliyiz ki kalkınalım. Hem biz kalkınalım hem devletimiz kalkınsın. Üretmeden hiçbir şey elde edemeyiz. Böyle bir imkânı olan baba toprağı olan varsa köyüne dönüp çiftçilik yapsın. Böyle baba toprağı olmayanlar için de devletimizin teşvik ettiği kurumlar var. Teşvik alarak üretici olabilirler” şeklinde konuştu.

(İHA)

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu