EkonomiSivas Haberleri

Felaket Çiftçileri Vurdu: Binlerce Lira Zarar

Dolu felaketi Sivas çiftçisini vurdu: Binlerce lira zarar ve umutsuzluk

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde geçtiğimiz ay yaşanan ve yumurta büyüklüğündeki dolu yağışı, bölgenin çiftçilerini adeta felakete sürükledi. Evlerde ve arabalarda hasar bırakan bu doğal felaket, tarladaki mahsulleri de ciddi şekilde etkiledi. Şeker pancarı üreticileri, dolunun şeker pancarı tarlalarındaki yaprakları kırması sonucu yaşadıkları yüzde 20’lik verim kaybıyla binlerce lira zarara uğradılar.

Çiftçi Ahmet Damak, felaket nedeniyle yaklaşık 300 bin lira zararın altına imza attı. “İlçemize Eylül ayının başında yumurta büyüklüğünde dolu yağdı. Çiftçimizi olumsuz etkiledi. Mısır, ayçiçeği ve özellikle şeker pancarı tarlalarında büyük zarara yol açtı” diyen Damak, çiftçiler olarak devletten destek beklediklerini dile getirdi.

Felaket Ciftcileri Vurdu Binlerce Lira Zarar 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Felaket Çiftçileri Vurdu: Binlerce Lira Zarar

Çiftçi Hakkı Subaşı da, bu felaketi bugüne kadar görmediklerini ifade ederek, “Pancarlarımız yaklaşık 4-4,5 ayda yetişiyor. Dolu yağışı pancarlarımızın yapraklarını kırdı ve verim kaybına yol açtı. Yeniden yaprak çalışmasına başlamamız uzun sürdü, bu da ciddi bir verim kaybına neden oldu” şeklinde konuştu.

Felaket Ciftcileri Vurdu Binlerce Lira Zarar 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Felaket Çiftçileri Vurdu: Binlerce Lira Zarar

Altınyayla ilçesinde yaşanan bu felaketin ardından, çiftçiler devletten destek bekliyorlar ve yaşadıkları zararların telafi edilmesini umut ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu