Sosyal Yardımlar

Ev Hanımlarına ve Öğrencilere 12.156 TL Destek

Ev hanımlarına ve öğrencilere 12.156 TL destek

İşsiz ev hanımları ve öğrenciler için müjdeli haber geldi! İŞKUR aracılığıyla devlet, işbaşı eğitim programları kapsamında 12.000 TL nakit para desteği sağlayacak. İşte detaylar…

Ev Hanımlarına ve Öğrencilere 12.156 TL Destek
Ev Hanımlarına ve Öğrencilere 12.156 TL Destek

İŞKUR, işsiz vatandaşların mesleki deneyim kazanmalarını hedefleyen işbaşı eğitim programları düzenliyor. Programa katılanlar, hem meslek sahibi olacaklar hem de günlük 438,55 TL (öğrenci), 328,91 TL (öğrenci kıst) işsizlik ödeneği alan vatandaşlara günlük 219,28 TL ödeme alacaklar. Bu destekle aylık ortalama 13.156 TL kazanç elde edilecek.

İşbaşı eğitim programı için gereken şartlar neler?

  • 15 yaşını doldurmuş olmak.
  • İşverenin eşi, akrabası veya tanıdığı olmamak.
  • Aynı meslekte düzenlenen kurs ve programı tamamlamış olmak.
  • Programa katılmama yönünden yatırım uygulanmıyor olmak.
  • Programa başlanılan tarihten önceki 1 yıl içinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olarak çalışmamak.
  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak.

Eğitim programı hakkında detaylar

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere haftada 6 günü aşmamak şartıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanır. Süre, bilişim ve imalat sektörlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise 3 aydır. Özellikle bulut bilişim, siber güvenlik, oyun geliştirme uzmanlığı ve kodlama gibi geleceğin mesleklerine odaklanan işbaşı eğitim programları, 19-29 yaş arası gençlere yönelik olarak en fazla 9 ay süreyle düzenlenecek.

Başvurular nereden yapılacak?

Başvurular, ülke genelinde bulunan Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri ve hizmet merkezleri ile İŞKUR e-şube üzerinden yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu