Ekonomi

ESTAŞ, Sivas’tan Rüzgar Enerjisi İhracatında Öncü

ESTAŞ, Sivas’tan rüzgar enerjisi ihracatında öncü: Türkiye’nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi yolda

Sivas merkezli Estaş Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş., dünya devi firmalara kam mili üretimi gerçekleştiren bir şirket olarak öne çıkıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik attığı adımlarla karbon nötr hedefine ulaşma yolunda ilerleyen firma, kurulum aşamasında olan Rüzgar Enerji Santrali ile dikkatleri üzerine çekiyor.

ESTAS Sivastan Ruzgar Enerjisi Ihracatinda Oncu jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
ESTAŞ, Sivas’tan Rüzgar Enerjisi İhracatında Öncü

Osman Mavuş: Karbon nötrlük hedefine önemli bir adım attık

Türkiye’nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi olan Estaş, Balıkesir’de gerçekleştirdiği montajla ülkede lisanssız olarak yapılmış en büyük tribünün temellerini atmış durumda. Yatırımın ayrıca enerji üretimine odaklandığını vurgulayan Estaş Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Osman Mavuş, “Üretim sektöründe enerjinin karbon ayak izindeki önemli bir faktör olduğunu bilmeliyiz. Estaş olarak, tüketilecek enerjinin tamamını rüzgar tribünlerinden karşılayarak karbon nötrlük hedefine önemli bir adım attık” dedi.

ESTAS Sivastan Ruzgar Enerjisi Ihracatinda Oncu1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
ESTAŞ, Sivas’tan Rüzgar Enerjisi İhracatında Öncü

Türkiye’nin bu alandaki potansiyeli değerlendirildi

Mavuş, Balıkesir’deki yatırımın enerji üretimine yönelik yapılan bir yatırım olduğunu belirterek, “Estaş, lisanssız olarak yapılan en büyük tribünün montajına öncülük ediyor. Bu tribün, şirketimizin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir büyüklüğe sahip. Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini değerlendirdik ve bu yatırım ile bu potansiyeli daha da artırmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

ESTAS Sivastan Ruzgar Enerjisi Ihracatinda Oncu2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
ESTAŞ, Sivas’tan Rüzgar Enerjisi İhracatında Öncü

Yüzde 70 oranında karbon ayak izi düşecek

Mavuş ayrıca, Estaş’ın bu adımıyla yaklaşık yüzde 70 oranında karbon ayak izinin düşeceğine dikkat çekti. Bu önemli gelişmenin, diğer sanayi kuruluşlarının benzer adımlar atması durumunda ülkenin karbon nötr hedefine ulaşmasına katkı sağlayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu