Ülke Gündemi

Eris Varyantı Ülkemizde Görülmedi

Eris varyantı ülkemizde görülmedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün dünya genelinde yayılmaya başlayan yeni varyantı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “ülkemizde görülmedi” dedi.

Bazı ülkelerde görülmeye başlanan koronavirüsün alt varyantı Eris dünya genelinde yayılmaya başladı. Tedirginlik yaratmaya başlayan alt varyantla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde yeni varyantın görülmediğini belirterek, “Hala Kovid görülüyor mu, evet. Bu dönemde giderek mutasyonlarda etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz. Vatandaşımız endişelenmesin. Hastane yatışı artıran herhangi bir durum söz konusu değil” dedi.

Kapanma dönemine geri dönme gibi bir konunun  söz konusu olmadığının altını çizen bakan Koca, yaşlılara da uyarılarda bulunarak, “Griple ilgili süreç nasılsa aynı olmalı. Yaşlılarımız kalabalık ortamlardan, grip vatandaşlardan uzak kalmalı.” ifadelerini kullandı.

Kızamık vakaları konusunda da bilgiler veren Bakan Koca, “Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz. Korunmanın en etkili yolu aşı. Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli. Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır. Aşılamayı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Endişe edilecek bir durum yok. Sayılar giderek azalıyor.” Dedi.

Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı alırken dünya Eris haberleri ile bir kez daha alarma geçmiş durumda. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok ülkede vaka sayıları yeniden tırmanışa geçerken uzmanlar bu durumun sorumlusu olarak yeni varyantı görüyor.

ERİS VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eris virüsünün başlıca belirtileri yoğun bir şekilde Omicron varyantına benzemektedir. Bunlar; boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkalı burun, hapşırma, balgamsız öksürük, baş ağrısı, balgamlı öksürük, ses kısıklığı, kas ağrıları ve ağrıları ve koku alma duyusunda değişikliktir. Bununla birlikte, nefes darlığı, koku kaybı ve ateş ana semptomlar arasında kabul edilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu