Sosyal Yardımlar

Engelli Yakınlarına Sosyal Yardım Yapılacak

Engelli yakınlarına sosyal yardım yapılacak

Ülkemizde 18 yaşından küçük özel gereksinimli çocuklara yönelik yapılan sosyal yardımlar, 2023 yılında devam ediyor. Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileler, 18 yaşından küçük özel gereksinim düzeyi en az hafif düzeyde olan veya %40 ve üzeri oranda engelli olan çocuklarının yakınlarına yönelik “Engelli Yakını Aylığı”ndan faydalanabilecek.

Engelli Yakınlarına Sosyal Yardım Yapılacak
Engelli Yakınlarına Sosyal Yardım Yapılacak

Ödeme miktarı ne kadar?

Yapılan güncelleme ile 2023 döneminde Engelli Yakını Aylığı, önceki döneme göre yüzde 10 artışla 1.874,58 TL olarak belirlendi. Bu destek, sosyal güvencesi olmayan ailelere önemli bir maddi katkı sağlarken, çocuklarıyla özel bir ilişkiye sahip olan veli ve vasilerin yanı sıra, çocukları yüksek düzeyde özel gereksinimlere sahip olan ailelere de destek olacak.

Başvuru için istenen belgeler nedir?

Başvurular için gereken belgeler arasında kimlik belgesi ve sağlık kurulu raporu bulunuyor. Ancak, 20 Şubat 2020 tarihinden sonra düzenlenen sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiği için bu tarihten sonraki raporlar için ayrıca başvuru talep edilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu