Eğitim

Emojilerle Değil, Türkçe İle İletişim Kurun

Dil uzmanından uyarı: Emojilerle değil, Türkçe ile iletişim kurun

Sosyal medyanın yükselen popülaritesi, yeni kelimelerin yanı sıra dilimizi şekillendiren yeni iletişim biçimlerini de beraberinde getiriyor. Ancak, Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almayan bazı kısaltmalar ve emojiler, dilin temel yapısını tehdit ediyor. Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, duygu ve düşüncelerin güzel kelimeler yerine emojilerle ifade edilmesini eleştiriyor.

Emojilerle Degil Turkce Ile Iletisim Kurun jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Emojilerle Değil, Türkçe İle İletişim Kurun

Prof. Dr. Toparlı: Bu emojiler sözlükte yer bulmaz

Prof. Dr. Toparlı, günlük konuşmalarda sıkça rastlanan kısaltma ve emojilere dikkat çekerek, “Bunlar özentilerdir. Kalıcı olmazlar. Gençlerin duygularını ifade etmek için Türkçe’nin zengin anlatımını kullanmalarını öneriyorum. Bu emojiler ve kısaltmalar sözlükte yer bulmaz, bu nedenle uzun vadede iletişimi zorlaştırabilir” diyor.

Kendi dilimizi kirletmek anlamına gelir

Dilin, bir milletin en önemli unsuru olduğunu vurgulayan Toparlı, “Emojilerle kısa konuşmalar yapmak, kendi dilimizi kirletmek anlamına gelir. Bu heves geçici bir moda, ancak güzel Türkçemizin zenginliği kalıcıdır. Gençler, ilerleyen yaşlarda dilin güzelliklerini takdir edecek ve kullanmaya devam edeceklerdir” şeklinde konuşuyor.

Dil uzmanının uyarısı, gençleri, iletişimde güzellik ve derinlik aramaya teşvik ediyor. Dilin korunması ve zenginleştirilmesi, Türk kültürünün bir parçası olarak önem taşıyor.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu