Sivas HaberleriYaşam

Elek ve Kalburla Filistin Çığlığı

Usta öğreticiden çarpıcı sanat: Elek ve kalburla Filistin çığlığı

Sivas’ta yaşayan ve elek ile kalbur üzerine resim yapan usta öğretici Gülşah Tugartimur (35), sanatını kullanarak Filistin’deki insanlık dramına dikkat çekiyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü mezunu olan Tugartimur, elek ve kalbur üzerine çizdiği resimlerle Filistin’deki yaşanan vahşeti anlatıyor. Sanatçı, “Filistin, bizim kanayan bir yaramız. İnsanların göz ardı edeceği bir şey değil” diyor.

Elek ve Kalburla Filistin Cigligi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Elek ve Kalburla Filistin Çığlığı

Son 2 yıldır elek ve kalbur üzerine resim yapıyor

Gülşah Tugartimur, 2018’de Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak göreve başladıktan sonra birçok sergi açtı ve öğrencilere resim eğitimi verdi. Ayrıca, İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Sanat Merkezi’nde çalışmaya başlayan Tugartimur, son 2 yıldır elek ve kalbur üzerine resim yapma konusunda dikkat çekici çalışmalara imza atıyor.

Sanatla uğraşan her insan özeldir

Sanatçı, her şeyin üzerine resim yapabileceğine inandığını belirterek, “Her insanın resim yapabileceğini düşünüyorum. Sanatla uğraşan her insanın özel olduğunu düşünüyorum. Benim için sanat, çok kıymetli. Bu çalışmalara da baktığımızda her şeyin tuvale dönüşebileceğini, her şeyin üzerine resim yapılabileceğini gördük” diyor.

Elek ve Kalburla Filistin Cigligi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Elek ve Kalburla Filistin Çığlığı

İnsanların göz ardı edeceği bir şey değil

Tugartimur, Filistin’deki insanlık dramına duyarlılık göstermek amacıyla elek ve kalbur üzerine resimler yapmaya karar verdiğini ifade ediyor. Sanatçı, “Son dönemlerde Filistin, bizim kanayan bir yaramız. İnsanların göz ardı edeceği bir şey değil. Filistin olayına ufak da olsa bir dokunuş yapmak istedim. Bunlara göz yummak mantıklı gelmediği için biraz daha bunların üzerine gittim. Tesciline başvurdum ve patentini alacağım” şeklinde konuşuyor.

Gülşah Tugartimur’un sanatı, elek ve kalbur üzerine çizdiği resimlerle sadece estetik bir anlam taşımakla kalmayıp, aynı zamanda toplumsal duyarlılığı da ön plana çıkarıyor.

(DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu