Yaşam

El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Bakır Terapisi

Sivas el sanatları Eğitim Merkezi’nde bakır terapisi: Unutulan bakırlar yeniden hayata katılıyor

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen bakır işleme kursu, evlerde unutulmuş bakırları yenileyerek hem psikolojik terapi sağlıyor hem de ekonomiye katkıda bulunuyor. Usta öğretici Münevver Arslan, kursun amacını “Eskiyi getir, yeniyi götür” olarak özetlerken, öğrencilerin çelik kalemlerle işlediği bakırlar, el sanatı tutkunları tarafından beğeni topluyor ve yüksek fiyatlarda alıcı buluyor.

El Sanatlari Egitim Merkezinde Bakir Terapisi jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Bakır Terapisi

Ekonomik fırsatta sunuyor

Evlerde unutulan bakırları işlemek, hem geleneksel el sanatlarını yaşatmak hem de psikolojik rahatlama sağlamak amacıyla düzenlenen kursa katılan öğrenciler arasında çoğunlukla emekli bireyler bulunuyor. Bakır işlemek, sıkılanlar için bir terapi haline gelirken, eski bakırların yeniden hayata dönüşmesi de ekonomik bir fırsat sunuyor.

El Sanatlari Egitim Merkezinde Bakir Terapisi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Bakır Terapisi

Münevver Arslan: Ortalama olarak bir bakır 2 haftada bitebiliyor

Münevver Arslan, bakır işlemenin sürecini şu şekilde açıklıyor: “Bakırı işlemeden önce şablon çiziyoruz, şablonu bakırın üzerine geçirdikten sonra kart işlemi yapılıyor. En son olarak da vernik atılıyor. Ortalama olarak bir bakır 2 haftada bitebiliyor.”

El Sanatlari Egitim Merkezinde Bakir Terapisi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Bakır Terapisi

Mustafa Şenol: Bakır işlerken dinleniyorum, huzurlu oluyorum

Emekli olanlar arasında yer alan Mustafa Şenol, bakır işlerken duyduğu mutluluğu şu sözlerle ifade ediyor: “Burada göze hitap eden desenleri işliyorum. Hat sanatlarını kullanıyoruz ağırlıklı olarak. Bakır saat, demlik gibi şeyleri burada işliyoruz. Burada 4 saate yakın zaman geçiriyoruz, bakır işlerken dinleniyorum, huzurlu oluyorum, emekli olan herkese bunu yapmalarını tavsiye ediyorum.”

El Sanatlari Egitim Merkezinde Bakir Terapisi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
El Sanatları Eğitim Merkezi’nde Bakır Terapisi

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi’nde canlanan bakır işleme geleneği, unutulan bakırları sanat eserlerine dönüştürerek hem kültürel mirası koruyor hem de bireylere keyifli bir uğraş imkanı sunuyor.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu