EkonomiÜlke Gündemi

Düşük Faizli Konut Kredisi Geliyor

Düşük faizli konut kredisi geliyor: İşte detaylar

Ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat kapısı açılıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın verdiği sinyallerle birlikte, düşük faizli konut kredisi kampanyası yakın zamanda duyurulabilir. 

Düşük Faizli Konut Kredisi Geliyor
Düşük Faizli Konut Kredisi Geliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konut kredisiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacakların destekleneceğini” belirtti ve katılım finansı ile kalkınma bankacılığı konularının gündemde olduğunu dile getirdi. Ayrıca, tasarruf oranlarının artırılması ve ilk konut edinimini teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durulduğunu vurguladı.

Kredi sadece ilk evini alacaklara verilecek

Birden fazla evi olan kişilerin kredi alma süreçlerinin zorlaştırıldığını belirten Cevdet Yılmaz, “Ev konusu şöyle; ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. dedi

Düşük Faizli Konut Kredisi Geliyor
Düşük Faizli Konut Kredisi Geliyor

Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor

Sadece kredilerin yetersiz olduğunu belirten Yılmaz, “Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.” dedi.

Bu yıl içinde adımlar atılacak

Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurmayı planladığı düşük faizli konut kredisi kampanyasının detayları netlik kazanmaya başladı. Meclis’e sunulması ve TBMM gündemine gelmesi için yıl sonuna kadar adımlar atılması bekleniyor.

Beklentilere göre, düşük faizli konut kredisi kampanyası kapsamında sunulacak olan faiz oranı yüzde 1.20 seviyelerinde olacak. Bu kredi imkanı, ilk kez ev sahibi olacaklar için geçerli olacak ve 15 yıla kadar uzanan bir vade seçeneği sunulması bekleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 1.20 faiz oranlı konut kredilerinin halihazırda evi olan vatandaşlar için sınırlanacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu