Sivas Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığının Ramazan Ayı Faaliyetleri Devam Ediyor

“Ramazan ve Zekat, İyilik Sofraları” Sivas buluşmasına katılan Başkanlık Müftüsü Yalçın Topçu Sivas’da birtakım programlara katıldı.


Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl Ramazan ayında toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artırmak amacıyla önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyor. Bu yıl ise ülkemizde yaşanan depremler ve akabinde oluşan dayanışma ve yardımlaşma ruhunu canlı tutmak amacıyla 2023 yılı Ramazan temasının “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlenmesiyle saha çalışmalarına hız verildi.


Bu çerçevede ülke genelinde Türkiye Diyanet Vakfı ve şubeleri tarafından “Ramazan ve Zekat, İyilik Sofraları” buluşmalarıyla hem zekat ruhu, hem de dayanışma ruhunun canlı tutulması sağlanıyor.
Başkanlık Müftüsü Topçu ilk olarak KYK yurtlarında kalan depremzedeleri ziyaret ederek “Zekat ve Dayanışma” temasıyla KYK Tecer Yurdu mescidinde depremzedelerle sohbet gerçekleştirerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Daha sonra Sivas İl Müftülüğü tarafından KYK yurdunda açılan 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarını da ziyaret eden Müftü Topçu din görevlilerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Son olarak Başkanlık Müftüsü Topçu, Sivas İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Sivas Şubesi işbirliğiyle düzenlenen “Ramazan ve Zekat, İyilik Sofraları” programıyla TDV Şube görevlileri, STK Temsilcileri, ve din görevlileriyle bir araya geldi. Müftü Topçu, burada yaptığı konuşmada , “Zekat ve Dayanışma” teması çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Sohbetine Zekat ibadeti ile dayanışma bilincinin toplumdaki yerinden bahsederek başlayan Müftü Topçu; “Zekat ibadeti, bireysel ve toplumsal hayatımıza, birlik ve beraberliğimize, ferdî ve toplumsal dayanışmamıza katkı sağladığı âşikardır. Cenabı Allah ile irtibatımızı sağlamanın birinci yolu Namazla iken, zekat ile hem Cenabı Allah ile olan irtibatımızı sağlıyor, hem de onun yaratıkları olan kullarıyla gönül birliği sağlamış oluyoruz. Bu kapsamda Zekat ibadetinin birlik, beraberlik ve dayanışma açısından ne kadar önemli olduğunu göstermek bağlamında Başkanlığımız tarafından saha çalışmaları yürütülüyor” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu