Sivas Haberleri

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Görür Sivas’ı Uyardı

Deprem uzmanı jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Sivas ve çevresini uyardı

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin deprem gerçekleriyle yüzleşmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle Doğu Anadolu Fayı çevresinde bulunan Tokat, Sivas, Amasya ve Çorum gibi şehirleri depreme karşı dirençli hale getirmenin önemini belirtti.

Türkiye’de deprem bilinci olması gerekli

Görür; yaptığı konuşmada, Türkiye’nin deprem riski altında olduğunu ve bu gerçekle yüzleşmenin önemli olduğunu ifade etti. Doğu Anadolu Fayı’na özel dikkat çeken Görür, bu bölgede yaşayan insanların deprem gerçeğiyle sürekli karşılaştıklarını ve bu nedenle depremin ülkenin birinci gündemi olması gerektiğini vurguladı.

Depreme dirençli kentler inşa edilmeli

Görür, konuşmasında, “Depreme dirençli kentler inşa etmek, yaşanabilir bir gelecek için kaçınılmaz bir adım. Her seferinde on binlerce, hatta elli binlerce insanı toprağa vermemek adına deprem dirençli yapılar önemli” diyerek, şehirlerin bu konuda daha fazla hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti.

Sivas ve çevre illeri uyardı

Prof. Dr. Naci Görür’ün bu uyarıları, Tokat, Sivas, Amasya ve Çorum gibi şehirlerin depremle baş etme stratejilerini gözden geçirmeleri ve deprem dirençli kentler oluşturmaları gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu