Sivas HaberleriYaşam

Denize Uzak Sivas’ta Alabalık Üretimi Gelişiyor

Deniz Olmayan Sivas’ta Alabalık Sağımı Başladı

Denize uzaklığı 430 kilometre olan Sivas‘ın Gürün ilçesindeki alabalık tesislerinde, yavru alabalık üretimi için sağım işlemi yapıldı.

Deniz Olmayan Sivasta Alabalik Sagimi Basladi | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Deniz Olmayan Sivas’ta Alabalık Sağımı Başladı


Gürün’de yaşayan Özgür Alparslan, yaklaşık 30 yıldır alabalık üretimiyle uğraşıyor. Alparslan, ilçede bulunan Gökpınar Gölü yakınlarında kurduğu ve denizden uzaklığı 430 kilometre olan tesiste balık sağımına başladı. Alabalıkların sağımı ve yumurta dölleme işlemi el masajıyla yapılırken, bu tesiste yıllık ortalama 5 milyon civarında alabalık üretimi ve gönderimi gerçekleştiriliyor. Üretilen yavru alabalıklar Elazığ, Kayseri, Erzincan, ve Tunceli gibi illerde bulunan barajlardaki alabalık çiftliklere gönderiliyor.

Deniz Olmayan Sivasta Alabalik Sagimi Basladi 1 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Haberleri

“Yıllık ortalama 5 milyon civarında üretimimiz ve gönderimimiz var”


İşletme sahibi Özgür Alparslan, yıllık ortalama 5 milyon civarında üretim ve gönderimlerinin olduğunu belirterek, “Yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Yerimiz Sivas Gürün Gökpınar’da. Alabalık üretimi yapıyoruz. Yavru üretimi yapıyoruz.

Deniz Olmayan Sivasta Alabalik Sagimi Basladi 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Son Dakika Haberleri

Son yıllarda da dönüştürülmüş şekilde komple yavru üretiyoruz. Son zamanlarda foto period sağımı ile kış dönemi hariç yaz döneminde sağım yapıyoruz. Bölgede Elâzığ, Kayseri, Erzincan ve Tunceli gibi bazı illerde yavru üretimini dışarıdan sağlayan çiftlikçe arkadaşlara yavru sağlıyoruz. Yıllık ortalama 5 milyon civarında üretimimiz ve gönderimimiz var” dedi.

Deniz Olmayan Sivasta Alabalik Sagimi Basladi 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Balık Üretim Çiftliği
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu