Sivas Haberleri

Çocuklar Geleneksel Bakır İşlemeciliğini Keşfetti

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi’nde çocuklar geleneksel bakır işlemesini keşfetti

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi’nde bulunan bakır işlemeciliği kursuna çocuklar yoğun ilgi gösteriyor.

Sultan Abdülhamit Han tarafından yaptırılan Anadolu’da ki önemli eserlerinden birisi olan Sivas Tarihi Sanayi Mektebinde unutulmaya yüz tutan meslekler canlandırılıyor. Sanayi Mektebi içerisinde faaliyet gösteren El Sanatları Eğitim Merkezinde açılan Bakır İşlemeciliği kursuna özellikle çocuklar yoğun ilgi gösteriyor.

Cocuklar Geleneksel Bakir Islemeciligini Kesfetti 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Unutulan meslekler gençlerin ilgisini çekiyor

Unutulan meslekler gençlerin ilgisini çekiyor

Sivas El Sanatları Merkezi’nde usta öğretici olarak çalışan Münevver Arslan, kursun özellikle genç öğrencilerin ilgisini çektiğini belirterek, ”Buraya ziyaret için çoğu zaman okullardan geliyorlar. Çocuklar yapılan işlemleri denemeyi çok seviyorlar. Burası öğrencilerin ilgisini çok çekiyor. Yaklaşık olarak günlük 100 öğrenci burayı ziyaret etmeye geliyor. Buraya gelen öğrenciler bizden kurs almak istiyorlar. Bizim yaş sınırımız 18 olduğu için öğrencileri kursa alamıyorum. Kurs isteyen öğrencilerimize 18 yaşına girin öyle gelin diyorum” dedi.

Cocuklar Geleneksel Bakir Islemeciligini Kesfetti 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bakır işlemeyi denedim ve hoşuma gitti

Bakır işlemeyi denedim ve hoşuma gitti

Ortaokul öğrencisi Buse Sönmez geleneksel kültürlerin hoşuna gittiğini ifade ederek, ”Buraya geldiğimiz için çok mutluyum. Böyle geleneksel kültürlerimizin yürütülmesi çok hoşuma gidiyor. Bakır işlemeyi denedim ve çok hoşuma gitti. Burada gezmek benim için güzel bir duyguydu. Eski geleneklerimizi burada görmek beni gururlandırdı ve sevindirdi” dedi.

Aras Üner isimli ortaokul öğrencisi ise bakır işlemeciliği deneyip öğrenmeye çalıştıklarını ifade edip, ”Bugün sanayi mektebini gezdik. Burada gezmek gerçekten çok güzeldi. Bakır işlemeciliğini deneyip öğrenmeye çalıştık. Eserlerin yapımı yapanlar için zor oluyordu” diye konuştu.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu