Sosyal Yardımlar

Çocuk Desteği Başvuruları Başladı: İşte Detaylar!

Bakanlık tarafından çocuk desteği başvuruları başladı: İşte detaylar!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Çocuk Destek Bileşeni” ile ilgili başvurular başladı. Bu yeni sosyal yardım programı, ailelerdeki çocuklara yönelik ekonomik destek sağlamayı amaçlıyor. İşte detaylar:

Çocuk destek bileşeni nedir ve ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, program kapsamında aylık olarak hanelerdeki çocuk sayısına göre 350 TL ile 650 TL arasında destek sağlanacağını duyurdu. Bu doğrultuda, 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL ve 5 ve daha fazla çocuklu ailelere 650 TL ilave destek verilecek.

Başvuru nasıl yapılır?

Çocuk Destek Bileşeni başvuruları E-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılabilecek. Aile Destek Programı kapsamında 12 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapılacak.

Sosyal yardım başvuru hizmetine ulaşmak için tıklayınız.

Başvuru şartları neler?

Aile Destek Programı’ndan yararlanma şartı, hanede kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 1/3’ü, yani 1.833,45 TL’nin altında olması. Bu destekten yararlanmak için ihtiyaç sahibi olunduğuna kanaat getirilen herkes başvuruda bulunabilir. Ayrıca, mevcut sosyal destek yardımı alanlar da bu desteği alabilir.

Ödemeler ne zaman yapılacak?

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hayata geçirilen çocuk desteği ödemelerinin düzenli olarak yapılacağını belirtildi. Ancak, ödeme tarihleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu