Sivas HaberleriYaşam

Bu Meslekte Usta ve Çırak Yetişmiyor

Bu meslekte usta yetişmiyor, bakırcılık yok oluyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, teknolojinin gelişmesi ile birlikte bazı mesleklerin yok olmaya başladığını ifade ederek, bu meslekler içerisinde Bakırcılık ve Kalaycılık mesleğinin de yer aldığını söyledi.

Sivas’ta faaliyet gösteren ve mesleğinin son temsilcileri olan Bakırcı ve Kalaycı ustalarını ziyaret eden Sivas ESOB Başkanı Hakan Demirgil, ustaların zor şartlarda mesleğini icra ettiğini ve kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalıştığını belirterek, “Bir zamanların gözde meslekleri arasında yer alan Bakırcılık ve Kalaycılık Mesleği maalesef teknolojiye yenik düştü. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bakır olan mutfak eşyaları da cam ve porselene döndü. Bakırdan yapılan eşyaların kullanımının azalması mesleği de bitirme noktasına getirdi. Şu anda Sivas’ta birkaç esnafımız kendi imkânlarıyla Bakırcılık ve Kalaycılık mesleğini icra ediyor. Bu ustalarımız da para kazanamadığı için kendi imkânlarıyla ayakta durmaya çalışıyor” dedi.

Bu Meslekte Usta ve Cirak Yetismiyor 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Meslekte çırak yetiştirilmelidir

Meslekte çırak yetiştirilmelidir

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, eskiye olan rağbetin azalması nedeniyle meslekte çırak yetişmediğini vurgulayarak, “Bakır ve kalaycılık mesleğinde çırak yetişmiyor. Ustalarımızın maddi imkanı olmadığı için çırak çalıştıramıyor. Kendi imkânlarıyla mesleklerini sürdürmeye çalışıyor. Bir zamanların gözde mesleği olan ve yüzlerce ustanın yetiştiği Bakırcılık ve Kalaycılık mesleği çırak yetişmediği için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin gelecek nesillere aktarılması için mutlaka çırak yetiştirilmelidir. Mesleklerin canlandırılması için el sanatları çarşısının da biran önce faaliyete geçirilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

SESOB Başkanı Hakan Demirgil, kaybolmaya yüz tutmuş onlarca mesleğin olduğunu, bazı ustaların mesleklerini sevdiği için bırakmadığını ve kendi imkânlarıyla ayakta kalmaya çalıştığını dile getirerek, mesleklerde çırak yetişmesi için devlet desteğinin şart olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu