Kültür-SanatSivas Haberleri

Bu Lezzet Damak Çatlatıyor

Bu Lezzet Damak Çatlatıyor: Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti

Osmanlı padişahlarının saraylarında ağırladığı özel misafirlerine ikram etmek üzere yaptırdığı ‘üzümlü‘ yemeği tescillenme yolunda ilerliyor. Saray mutfağının önemli bir parçası olan yemek, içerisinde yer alan malzemeler ile dikkat çekiyor.

Osmanlinin Damak Catlatan Lezzeti 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bu Lezzet Damak Çatlatıyor: Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti

Sivas’ın Altınyayla ilçesine özgü bir yemek olan ‘üzümlü‘, yağsız kuşbaşı et, üzüm, şeker, tereyağı ve kaymağın bir araya gelmesiyle hazırlanıyor. Üzümlü hem göze hem damak tadına hitap ediyor. Geçmişte düğünlerde ve özel misafirler geldiğinde imece usulü ile yapılan üzümlü, tescil alıp yaygınlaştırıldıktan sonra restoran menülerinde de yerini almayı bekliyor.

Osmanlinin Damak Catlatan Lezzeti 4 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Başkan Seher: “Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti”

Başkan Seher: “Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti”

Yemeğin tarihçesi ile ilgili bilgiler veren Altınyayla Kadın Kooperatifi Başkanı Mevlüde Seher, üzümlü yemeğinin Altınyayla ilçesine has özel bir yemek olduğunu ifade ederek, “Osmanlı saray mutfağından geliyor. Tarihi çok eskiye dayanıyor. Eskilerde düğünlerde yapılan bir yemeğimizdir. Maliyeti yüksek, lezzeti güzel olan bir yemek” dedi.

Osmanlinin Damak Catlatan Lezzeti 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Bu Lezzet Damak Çatlatıyor

Yemeğin yapılışını anlatan Seher, “Kuşbaşı etlerimizi haşlıyoruz, üzümlerimizi temizleyip yıkıyoruz. Ayrı bir tencereye önce et, ardından üzüm, şeker ve tereyağı eklenir. Tencereyi kapatana kadar bu şekilde devam ediyor. En son üzerine et suyu ve normal su eklenerek pişmeye bırakılır. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişiyor” diye konuştu.

Osmanlinin Damak Catlatan Lezzeti 5 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Başkan Darıcı: “Restoran menülerinde görmek istiyoruz”

Başkan Darıcı: “Restoran menülerinde görmek istiyoruz”

Üzümlü yemeği için tanıtım toplantısı düzenleyen Altınyayla Yöresi Geliştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Darıcı, “Tescilli Tonus köftemiz ve üzümlü yemeğimiz için bir etkinlik düzenledik. Selçuklu ve Osmanlı padişahlarının özel misafirlerine ikram ettiği yemeklerdendir. Bu yemeklerimizi hem hemşehrilerimize hem de Sivas bürokrasisine sunuyoruz. Tonus köftesi ve üzümlü yemeğini restoran menülerinde görmek istiyoruz. Geleneklerimizi unutmamak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Bu yemeklerimizi görmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Altınyayla Kadın Kooperatifi tarafından Sivas’ta düzenlenen etkinlikle üzümlü yemeği davetlilere tattırıldı. Şehrin yöneticilerinin ve siyasetçilerin katıldığı programda yiyenler üzümlünün tadına doyamadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu